Наша сім’я є переселенцями із окупованого міста Донецьк. Минулого року ми намагалися оформити субсидію, проте власник житла вкрай негативно ставиться до реєстрації нашого проживання в своїй квартирі, тим паче до переоформлення мною особових рахунків на сплату комунальних послуг. Яка процедура оформлення субсидій діє на сьогодні для внутрішньо переміщених осіб?

Галина, м. Дніпропетровськ.

На фоні тотального підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги, починаючи з травня минулого року громадяни продовжують оформляти субсидії за спрощеним порядком. Станом на червень 2016 року майже 3 986 тис. домогосподарств отримали таку державну підтримку. В травні минулого року можливість отримувати субсидію було надано громадянам, які орендують житло. Тому внутрішньо переміщені особи, навіть не маючи реєстрації у житловому приміщенні, в якому вони фактично проживають, можуть звертатися по оформлення субсидії.

Для призначення внутрішньо переміщеній особі адресної допомоги на оплату житлово-комунальних послуг, структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем проживання подаються такі документи:

— заява про призначення житлової субсидії;

— декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися по призначення житлової субсидії;

— договір найму (оренди) житла.

У пункті 6 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива зазначено, що субсидія призначається особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, якщо їй нараховується плата за житлово-комунальні послуги. До внесення змін у чинне Положення, обов’язковою умовою призначення субсидії орендарю було відкриття на останнього особового рахунка зі сплати житлово-комунальних послуг. У зв’язку з тим, що особові рахунки на сьогодні відкривати орендарю необов’язково, свідченням того, що він оплачує вартість житлово-комунальних послуг, а не власник житла, — є відповідний пункт в договорі оренди. Окрім того, в ньому варто зазначити кількість людей, які будуть проживати в помешканні.

Для призначення субсидії сукупний дохід обчислюється виходячи з нарахованих особам доходів без урахування податку з доходів фізичних осіб, відомості про які надаються структурним підрозділам з питань соціального захисту населення ДФС, Пенсійним фондом України, фондами соціального страхування, а також розмірів державної соціальної допомоги, що виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, одноразової винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня», державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг).

Внутрішньо переміщені особи, яким призначено субсидію, зобов’язані протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу осіб, які фактично проживають у житлі, їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг на суму, яка перевищує 50 тис. гривень, шляхом подання відповідних документів.

У засобах масової інформації періодично з’являються суперечливі повідомлення щодо повернення субсидій. Незважаючи на те, що субсидія є безповоротною, є випадки, коли внутрішньо переміщеній особі доведеться повернути допомогу від держави. Це можливо тоді, коли субсидію перерахували надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про вищезазначені зміни.

У разі якщо вартість фактично використаної послуги менша, ніж обов’язкова частка витрат на оплату цієї послуги, внутрішньо переміщені особи мають сплачувати її фактичну вартість. Сума субсидії, яку було переказано і яка не використана внаслідок економії споживання послуг, зараховується виконавцем/виробником як оплата послуг, у тому числі обов’язкової частки платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди.

Отже, внутрішньо переміщеним особам, які ще не встигли оформити субсидію, варто звертатися до територіальних органів управлінь соціального захисту населення. Нагадаємо, що для орендарів субсидія призначається на строк дії договору найму (оренди) житлового приміщення, але не більш як на 12 місяців з місяця звернення по її призначення. На наступний строк субсидія призначається за особистим зверненням переселенця.

ДЛЯ ДОВІДКИ

Для того щоб здавати власне майно (квартиру, будинок, кімнату) в оренду необов’язково реєструватися приватним підприємцем. Якщо власник здає таке майно фізичній особі, то відповідальним за нарахування та сплату податку до бюджету є орендодавець.

ФАКТ

За результатами соціологічного дослідження, проведеного «Українською асоціацією фахівців із подолання наслідків психотравмуючих подій», з 431 опитаного учасника бойових дій усього лише сім відсотків були поінформовані про існуючі пільги та наявні можливості офіційними державними службами та структурами. Серед опитаних ветеранів АТО: 22,6% бійців одержали інформацію про належні їм за законом пільги від своїх друзів і товаришів, 19,9% довідалися про них від членів своїх родин, 14,2% одержали необхідну інформацію з Інтернету.