У Стокгольмі 24–27 листопада уже вдруге відбувся фестиваль українського кіно, організований Українським інститутом у Швеції.

 

На знімку:

 

режисер фільму «Гніздо горлиці» Тарас Ткаченко,
директор Українського інституту в Швеції Наталія Пасічник,
виконавиця головної ролі у фільмі Рима Зюбіна.

 

Нагадаємо, що Український інститут у Швеції – це громадська ініціатива, започаткована у 2014 році з ініціативи відомої українсько-шведської піаністки Наталії Пасічник. Серед резонансних заходів, організованих Українським інститутом, – фестиваль українського кіно минулого року, серія концертів української класичної музики, презентація першої книги про історію України, написаної шведською мовою шведським письменником Пітером Йонсоном, участь в книжковому ярмарку в Гьотеборгу тощо. Вони отримали широкий розголос як серед шведського загалу, так і серед медіа та політичної еліти країни. Український інститут у Швеції – перша українська культурна ініціатива в світі, яка отримала підтримку EUNIC та увійшла в спілку культурних інститутів Європи у кластері в Стокгольмі на засадах наглядового членства, що надає права представляти українську культуру разом із передовими культурними інститутами всіх європейських країн.

 

Цьогоріч фестиваль українського кіно відбувався в кінотеатрі «Saga», що в центрі Стокгольму. Деякі фільми, представлені до уваги шведської публіки, нові навіть для українців. Зокрема, на відкритті кінофестивалю презентували фільм «Гніздо горлиці», прем’єра якого нещодавно відбулася в Україні. До речі, на презентацію завітали режисер Тарас Ткаченко і виконавиця головної ролі Рима Зюбіна, які охоче поспілкувалися зі шведською публікою.

 

«Також ми вирішили продемонструвати на кінофестивалі український історико-драматичний фільм, написаний та знятий Євою Нейман «Пісня пісень» для того, щоб шведи могли зрозуміти Україну як багатонаціональну державу. Зокрема, ми хотіли закцентувати увагу на ролі єврейської общини в житті України. Крім цього, на фестивалі був день, присвячений дітям. Ми їм показали мюзикл «Трубач», який багато шведських дітей достойно оцінили», – розповідає Наталія Пасічник.

 

Закриття українського кінофестивалю у Швеції ознаменувалося біографічним історико-драматичним фільмом режисера Сергія Мокрицького про українську жінку-снайпера «Незламна». Як зазначає Наталія Пасічник, цією кінострічкою вони хотіли показати шведам роль України у Другій світовій війні.

 

«Поки українські чиновники вже другий рік обговорюють створення Українського інституту і далі заяв справа не рухається, наш Інститут із початку свого створення успішно працює в одній шерензі з іншими європейськими інститутами. Як на мене, це хороший пілотний проект, який може стати моделлю для створення українських інститутів в інших країнах Європи. Дуже сподіваємося, що і Міністерство культури України, і Міністерство закордонних справ, з якими ще торік ми підписали меморандум про співпрацю у сфері культурної дипломатії, підтримають нашу візію не словами, а конкретними справами», – каже Наталія Пасічник.

 

Наступний проект Українського інституту у Швеції – це вихід 10 грудня на студії «BIS Records» унікального аудіоальбому української класичної музики у виконанні шведських артистів міжнародного рівня.

 

Олексій КОСТЮЧЕНКО.

Фото надане автором.

 

Острог Рівненської області.

 

Підготувала Олександра ЮРКОВА.

 

Голос України