Традиції їх виготовлення майже 500 років

У Києві на Софійській площі почали прикрашати головну новорічну ялинку країни. Зелену красуню завдовжки понад 26 метрів привезли з Івано-Франківського лісництва. На Михайлівській площі вже встановили карусель для дітлахів і монтують колесо огляду. Про те, як у місті організують 32 святкові дні (з 19 грудня по 20 січня) розповів засновник проекту «Folk Ukraіne» Ігор Добруцький.

 

— Для ялинки вибрали 15 видів традиційних народних дерев’яних іграшок з Яворова Львівської області. Їх виготовляють уже майже п’ятсот років. Майстри створили та розписали для нас тисячу янголяток, коників, півників та інших прикрас. Особливість їх у тому, що вони радісного жовтого кольору. Наступного року, наприклад, будуть абсолютно білі іграшки з Полтавської області. Ялинку прикрасять також трьома кілометрами гірлянд.


На Софійській площі відбудуться 15 концертів народної, хорової, класичної та естрадно-симфонічної музики. А майстри народних ремесел покажуть, як виготовляти сувеніри з вовни, бавовни, глини, соломи, дерева.


На Різдвяному ярмарку, що відкриється 17 грудня в Зимовому містечку, буде менше сувенірних лотків, проте з’являться павільйони — укриття від снігу або дощу. Значно зменшили також зону харчування уздовж Володимирського проїзду і кількість мангалів для приготування шашликів — підприємцям дозволено використовувати тільки вугілля, адже від нього менше диму.


На Михайлівській площі відкриється казкова резиденція Святого Миколая, зона розваг для дітей з каруселлю, гірками, колесом огляду та спеціальним «тунелем бажань». Ми врахували помилки минулого року і залишили тільки чотири будиночки з солодощами та дитячим асортиментом смаколиків.


Сьомого січня в Києві збираємо найбільшу ходу з колядками та щедрівками. Нині у художніх школах міста розписують 300 різдвяних зірок. Запрошуємо всіх: приходьте, приносьте свої дідухи і зірки, запам’ятовуйте щедрівки — і ми поставимо рекорд України! Пройдемо від Національного театру опери та балету до Софійської площі.


Часто ставлять питання: скільки ж коштує організація новорічних народних гулянь? Нинішнього року — майже 12 мільйонів гривень. Тільки придбання та доставка ялини стала у 47 тисяч. Це не бюджетні кошти, а всіх спонсорів ви побачите на святі. Підприємці, які розташуються на ярмарку, звичайно, платять за оренду. Але зібраних грошей вистачає тільки на те, щоб заплатити за електроенергію, якої використовуємо два мегавати на добу. Нам також доводиться пояснювати бізнесменам, що ціни не можуть бути високими (наприклад, понад 50 гривень), тому що свято народне, а в людей поки що немає зарплат, що давали б змогу вільно повеселитися всією родиною.


— У період Новорічно-різдвяних свят у Києві заплановано 21 розважальний захід, — каже заступник голови столичної міськдержадміністрації Ганна Старостенко. — Наприклад, на Контрактовій, Поштовій та Троїцькій площах, у Маріїнському парку відбудуться гуляння, а на Різдво Олег Скрипка запросить усіх на Співоче поле Печерського ландшафтного парку в «Країну мрій». Ми розраховуємо, що «Новий рік між двома дзвіницями» відвідають до п’яти мільйонів осіб. А свято «Солодка казка на Подолі» (Контрактова площа), що відкриється на місяць із 15 грудня, ще майже три мільйони. Нагадаю: рішенням Київради в столиці вже кілька років заборонено продаж і використання піротехнічних засобів. Тож феєрверків і петард на святах не буде.


Фото Юрія ПЕРЕБАЄВА.