Садити молоді ліси на більших площах, аніж ті, на яких достиглі дерева вирубуються, -- це правило стало нормою в діяльності закарпатських лісівників. Тому в лісгоспах щорічно закладають нові лісові плантації. До того ж садять як традиційні породи, так і рідкісні й дорогі. Приміром, вартість ста грамів насіння кедру коштує від п'яти тисяч гривень, бо заготовити такі насінини і ніде, і непросто.

 

На знімках:

 

так заготовляють і зберігають насіння кедра

 

Фото надано
прес-службою обллісмисливгоспу.

 

Переробляють шишки кедра європейського, смереки, ялиці білої, сосни в сучасному і єдиному на Закарпатті цеху, що розташований в Кедринському лісництві. Тут отримують також селекційне насіння кедра. Адже тільки в Брустурянському лісомисливгоспі на висоті понад 1350 метрів розташований кедровий заказник, деревам якого по півтисячі років і за яким доглядають уже десятки поколінь лісівників.

 

А сам процес заготівлі насіння досить тривалий. Шишки збирають у серпні-вересні, а саме насіння починають заготовляти в січні-лютому, коли в горах тріщать сильні морози. Тут своя технологія. Спочатку урожай відлежується понад три місяці. За цей час з нього вивітрюється зайва волога. Тоді шишки ретельно сортують і прогрівають до двох діб у спеціальних сушильних шафах. Вони вповні розкриваються, відтак їх очищають у барабані шляхом "шокової терапії" відокремлюють від насіння крилатки, просіюють вручну на вітрі, а далі вже в кімнаті для зберігання насіння умілі лісові працівниці розважують та засипають майбутні дерева у скляні бутлі, де насіння може зберігатися до десяти років. На кожну партію заводиться паспорт і визначається якість.

 

"Минулого вже року урожай смереки виявився невисокий -- заготовили лише дві тонни шишок. А після кінцевої переробки отримаємо приблизно два відсотки від кількості заготовленого, -- розповідає лісничий Кедринського лісництва Василь Золотар. -- Два роки тому вдавалося заготовити до 350 кілограмів насіння смереки -- урожай був щедрий. Працівники лісової охорони та сезонні лісокультурниці заготовили цьогоріч і насіння кедра. Шишки зберігаємо в шістьох місцях. Де збираємо, там їх і тримаємо. За одну зміну переробляємо до 150 кілограмів шишок".

 

Частину насіння хвойних порід -- у тому числі й кедра, отриманого в Кедринському лісництві, -- залишають для своїх розсадників, повідомляють із прес-служби обллісмисливгоспу, а решту віддають у суміжні лісництва й райони. Молоді саджанці, які виростають із добірного насіння, ідеальні для відновлення лісфонду природним способом. Кедр -- красень і гордість Карпат. Однак щоб правильно посадити деревце, слід дуже акуратно з ним поводитися, щоб не пошкодити корінці. А висаджувати краще на підполонинних місцях, де висота сягає понад тисячу метрів над рівнем моря. Тому лісівники ставляться до кедра, що "перекочував" колись із сибірської тайги, прийнявся і зростає під полонинами Карпат, з великою любов'ю. Адже не лише цілющим вважається аромат, яким збагачують і так чисте високогірне повітря його дерева. Але й насіння кедра виліковує рак. Так стверджують знавці.

 

До речі, тут проводять уде кілька років поспіль оригінальний фестиваль "Брустурянська кедровиця", на якому частують гостей горілкою, настояною на насінинах кедра. Її також вважають ліками.

 

Василь НИТКА.

 

Тячівський район Закарпатської області.

 

Голос України