Підготовка до зими

Підготовка до зими на Чернігівщині дає дедалі нові цікаві сюжети діяльності чиновників і острахів містян.


Так, скажімо, представники «Облтеплокомуненерго» на нараді в Чернігівській міській раді ні з того ні з сього заявили, що влітку планують припиняти подачу гарячої води. Для чого робити таку заяву тепер?


За словами голови правління ПАТ «Облтеплокомуненерго» Віктора Геращенка, забезпечення містян гарячою водою влітку перетворює генеруючу компанію на боржника. Щомісяця підприємство несе збитки у 10 мільйонів гривень. Адже тариф ніхто не змінював.


Міський голова Владислав Атрошенко запропонував тепловикам відмовитися від газу і перейти на альтернативні види палива. Та додав: місто поки що не стягуватиме борги «Облтеплокомуненерго» за оренду, які становлять 5 мільйонів гривень. Але на початку опалювального сезону борги будуть стягнені.


Зате керівники соціальної сфери відзвітували: їхні підопічні будуть у теплі. Як зазначив директор департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації Олег Русін, із 8 котелень, що обслуговують їх заклади, тільки одна – на газу, решта – на твердому паливі. Тож у Понорницькому, Орлівському, Любецькому та Червоненському психоневрологічних інтернатах запаслися вугіллям і дровами, а в Козелецькому геріатричному пансіонаті триває будівництво автономної котельні з твердопаливними котлами.


Загалом на Чернігівщині, як запевнили учасники наради в обласній державній адміністрації, готовність до зими становить 98 відсотків. До холодів повністю готові 52 лікарні, 546 шкіл та 441 дитсадок. Із 949 котелень підготовлені 902, відремонтовано 515 кілометрів теплових мереж. На котельнях бюджетних установ заготовлено майже 2 тисячі тонн вугілля, приблизно 4 тонни торфу — благо, в області діють два недорізані з шести торфозаводів України. А ще є дрова — майже 17 тисяч складометрів та більше 800 тонн пелет.


Обіцяють підготовленими зустріти зимові сюрпризи і дорожники: вони створили запаси посипкового матеріалу та реагентів — майже 46 тисяч тонн, та підготували 211 одиниць прибиральної техніки, що становить 85 відсотків до потреби.


Проте бюджетні установи мають більше 15 мільйонів боргів перед теплопостачальницькими організаціями, і ця цифра може суттєво зашкодити стосункам з НАК «Нафтогаз України» та ДП «Енергоринок». З цієї суми 6 мільйонів боргів утворили місцеві бюджети, 7 — державний, а решту — обласний. Наразі вирішили з обласної адміністрації надіслати листи керівним структурам у Київ, організації яких мають борги в області. А як змусити до сплати боргів місцеве самоврядування?


І, звісно, чернігівці з тривогою чекають змін у платіжках — скажімо, не вирішеною лишається проблема розрахунків за опалення під’їздів багатоквартирних будинків. Тепловики ставлять за них такі суми, що перевищують вартість опалення квартир. При цьому посилаються на загальнобудинкові лічильники. У результаті ті, хто має лічильники, економлять, прикручують їх, а люди без лічильників палять так, що треба кватирки тримати відкритими. А тепловтрати постачальники розписують на всіх. Схоже, що при зростанні тарифів може розпочатися звичайне хуліганство зі знищення загальнобудинкових лічильників, про що в соціальних мережах попередили деякі гарячі чернігівці.

Чернігівська область.