Житловий комплекс «Радужный-11» розташовується на межі міста Одеси та Овідіопольського району. Тут побудовано 26 висотних будинків, поруч — міська інфраструктура: громадський транспорт, тепло- і газопостачання, школа. Люди тут проживають, скажемо так, суспільно активні, які одразу після заселення стали ініціювати створення об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Головний мотив активності людей, що виступили з такою ініціативою, — це наш будинок, ми хочемо ним управляти, щоб не платити позахмарні тарифи, займатися благоустроєм прилеглої території. «Ми хочемо бути господарями, а не кріпосними комунальників», — так висловив позицію одеситів керівник створюваного ОСББ «Радужный-11» Дмитро Нетреба.

Однак керівництво ТОВ «Житлокомсервіс», що нині здійснює обслуговування будинку, дотримується, мабуть, іншої точки зору й противиться реалізації народної ініціативи.
— Одразу після реєстрації ОСББ «Радужный-11» в 2016 році, — каже глава об’єднання Дмитро Нетреба, — ми звернулися до Одеського обласного територіального управління Антимонопольного комітету, щоб добитися перерахунку вартості опалення квартир. Цей перерахунок ТОВ «Житлокомсервіс» зобов’язано здійснювати на підставі відповідної постанови Кабміну № 1037 «Про проведення перерахунку вартості послуги з центрального опалення залежно від температури зовнішнього середовища».
Адже кожна організація, що обслуговує багатоквартирні будинки, напередодні опалювального періоду на підставі погодного прогнозу розраховує, скільки енергії (газу) потрібно витратити на опалення підвідомчого їй житла.
В основу розрахунку тарифу за опалення закладається максимально низька можлива температура повітря в зимовий період, хоча насправді на вулиці може бути набагато тепліше, ніж передбачалося спочатку. Тому Кабмін зобов’язав теплопостачальні організації щомісяця робити перерахунок вартості опалення на підставі довідки про реальну температуру повітря. У зв’язку з цим Адміністративна колегія Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України зобов’язала ТОВ «Житлово-комунальний сервіс» зробити перерахунок для мешканців будинку № 11 і надалі не допускати таких порушень.
Ясно, що такий поворот справ спричинив роздратування в комунальників і вони почали чинити всілякий опір роботі ОСББ «Радужный-11», затягуючи передачу об’єднанню техдокументації будинку. Не поспішали виконати й письмові вимоги з цього приводу. Відстоюючи свої інтереси, представники ОСББ «Радужный-11» уже виграли два процеси в судових інстанціях, які зобов’язали ТОВ «Житлокомсервіс» передати ОСББ усю технічну документацію. Однак керівники «Житлокомсервісу» не погоджуються з позицією судів, вони подали касацію.
— Розуміючи, що ось-ось настане час передавати нам документи, — зазначає Дмитро Нетреба, — представники «Житлокомсервісу» знайшли в нашому будинку людину, котра «порахувала», що під час створення ОСББ було порушено її права, і почала за юридичної підтримки комунальників боротися за ліквідацію нашого об’єднання. Адже якщо ОСББ зникне, то нікому буде передавати й документацію будинку. А мешканці так і не зможуть позбавитися комунального рабства обслуговуючої організації.
Дивно, але Овідіопольський районний суд, не прислухаючись до аргументів ОСББ «Радужный-11», ухвалив рішення про скасування реєстрації об’єднання мешканців
Засідання апеляційного суду, вважає Д. Нетреба, чомусь проходило з дивним поспіхом: «Представникам ОСББ не давали можливості поставити запитання або навести аргументи, що підтверджують справедливість наших дій».
Сьогодні в Одесі створено більш як 1600 ОСББ. Однак понад 6000 багато-
квартирних будинків усе ще залишаються на балансі житлкомсервісів. Ця гнітюча цифра не звучить на жодному офіційному заході, присвяченому створенню ОСББ. Натомість там у надлишку бравурних рапортів про те, що комунальна реформа в Одеській області йде на повний хід.
Численні звернення одеситів до «Голосу України» свідчать про те, що ЖЕКи, домоуправління та інші організації, що обслуговують житловий фонд, не так хочуть поліпшити якість власних послуг, як саботують процес створення нових ОСББ. І в них є для цього простий спосіб: усіляко затягують передачу об’єднанням мешканців технічної документації будинку. А чиновники запевняють активістів, що в них немає грошей на виробництво документів або їх виготовлення займає дуже багато часу. І тим, хто хоче напряму працювати з компаніями-монополістами, радять почекати. Тому, не маючи на руках технічної документації, ОСББ змушені жити за правилами ЖЕКів і керуючих компаній, які залишаються балансоутримувачами будинку й ведуть усі операції з постачальниками послуг.
А якщо немає документів, то виходить, що ОСББ не може оформити землю й розпоряджатися своєю прибудинковою територією. Як у такій ситуації боротися із самовільниками, що ставлять гаражі у дворі? Доволі непрозорою залишається реалізація програми з надання новоствореним об’єднанням робіт на суму в 100 тисяч гривень.

Одеса.

КОМЕНТАР

Станіслав ДРАГАНОВ, керівник асоціації розвитку самоврядування Одеси:

— Відповідно до закону, вся технічна документація будинку повинна бути передана ОСББ не пізніше півроку після його створення. Однак чиновники цей процес штучно пригальмовують. Вони відлік шести місяців починають вести не з моменту створення ОСББ, а після стверджувального рішення сесії міськради про передачу будинку ОСББ. От і з’являються в місті ОСББ, які по року-півтора чекають своїх документів і ніяк не можуть дочекатися.