За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, впродовж перших двох тижнів нового року на кір захворіли 1 285 осіб — 856 дітей і 429 дорослих. Одна дитина померла в Одеській області. Тим часом в. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун заявляє, що «епідемії немає, є спалахи. Але важливо не те, епідемія це чи спалах, а те, чи хворіють люди. У цивілізованій країні люди від кору помирати не повинні. Єдиний дієвий захист від кору — вакцинація. Сьогодні найголовніше — отримати щеплення для своїх дітей, які пропустили його за календарем. Вакцини не вбивають людей, кір убиває...» Як запевняє експерт з питань громадського здоров’я Володимир Курпіта, сьогодні в Україні є ефективна якісна безпечна вакцина Пріорикс виробництва Бельгії. Це вакцина КПК від кору, краснухи та паротиту. Вона має прекваліфікацію ВООЗ — головний світовий знак якості для вакцин. У деяких регіонах вакцини скінчились. За його словами, перерозподіл вакцин зроблено, і наразі триває процес їх поставки в регіони...

Колаж Олексія КУСТОВСЬКОГО.

Епідемії страшних хвороб можуть спалахнути в країні щомиті

Показники вакцинації дітей катастрофічно впали за всіма небезпечними хворобами, що вже викликало різке погіршення епідеміологічної ситуації. Захворюваність на кір порівняно з попередніми роками зросла у 70 разів! 
Усього за 11 місяців минулого року в Україні було зареєстровано 2381 випадок кору. Уперше за багато років знову є летальні випадки не тільки серед дітей, а й серед дорослих. Але спалах епідемії кору — мінімальна проблема, яка  може сьогодні виникнути. Адже паралельно погіршується ситуація й з іншими небезпечними хворобами. Захворюваність на кашлюк зросла на 30%, збільшується кількість випадків правцю. На черзі — спалах захворюваності на страшніші недуги — дифтерію та поліомієліт, які призводять до інвалідності, а в окремих випадках і до смерті хворих. Так оцінює епідеміологічну ситуацію в країні голова Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець, заяву якої поширила прес-служба народного депутата.

Проблема, яка склалася з недовакцинацією українців, уже становить загрозу національній безпеці, а Україну віднесли до країн, які небажано відвідувати через високий ризик заразитися на небезпечні захворювання, на які в Європі вже давно не хворіють. Причина такої ситуації очевидна: рівень вакцинації дітей в Україні — один з найнижчих у світі. І якщо ми досі не захлинулися в страшних епідеміях, то це лише заслуга попередніх років, коли рівень вакцинації сягав 90—100 відсотків і хвороби були тимчасово придушено. Але ресурс вичерпується, і щороку народжуються сотні тисяч нових українців, які не мають жодного імунітету проти кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту, кору, паротиту, краснухи, гепатиту В, туберкульозу та гемофільної інфекції. Сьогодні за рівнем вакцинації ми перебуваємо на одному рівні з такими країнами, як Сирія, Сомалі, Центральноафриканська Республіка, Чад, Екваторіальна Гвінея, Нігерія, та Південний Судан. Решта країн у світі мають кращі показники, у США та Європі вакциновано від 95 до 100 відсотків дітей. А в Україні якщо ще в 2008 році щепленнями з какшлюку, дифтерії та правця було охоплено 90,5 відсотка дітей, то у 2017-му вакцинацію отримали лише 47,5 відсотка дітей. Падіння майже вдвічі. Така само картина спостерігається і з поліомієлітом: за дев’ять років падіння з 90,9 до 47,4 відсотка. Зі щепленнями проти гемофільної інфекції, яка призводить до менінгіту, пневмонії та інших смертельних ускладнень, ситуація ще гірша — охоплення щепленнями скоротилося з 80,6 до 30,8 відсотка. Останніми місяцями ускладнилася проблема з менінгококовою інфекцією, що викликає небезпечні ускладнення, смертність від яких становить до 90 відсотків. У цьому році вже зареєстровано кілька смертей у дітей, і лікарі з жахом чекають на розвиток ситуації. Вакцина від цього захворювання наразі відсутня в Україні, а МОЗ не проводить якісно роз’яснювальну роботу щодо необхідності вакцинації від цього захворювання. Ми стрімко скотилися до рівня найбільш відсталих країн світу і повертаємося в середньовіччя. Що робитиме влада в разі спалаху дифтерії? Адже дифтерійної сироватки в Україні просто немає!
Причини катастрофічного стану із щепленнями в Україні вже давно не є секретом. Головна з них — недостатнє постачання вакцин. Керівництво МОЗ досі не спромоглося закупити вакцини з тих 6 мільярдів гривень, які було виділено у 2017 році з бюджету на ці потреби. За 2016 рік закуплено лише 40 відсотків препаратів з виділених 4 мільярдів гривень. Люди масово звертаються до мене через відсутність вакцин та сироваток, я пишу листи до керівництва МОЗ та правоохоронних органів, але чиновники відверто саботують вакцинацію населення. У результаті люди вимушені йти до приватних закладів та вакцинуватися за власні кошти, а влада в такий спосіб знімає із себе відповідальність за життя і здоров’я громадян. Водночас гроші, виділені державою на закупівлю вакцин та сироваток, лежать на депозитних рахунках за кордоном, і ніхто не несе за це відповідальності. Адже міністра охорони здоров’я в нас немає вже понад півтора року. У держави взагалі відсутній будь-який стратегічний план з імунопрофілактики. Складається враження, що питання охорони здоров’я українців не цікавить владу взагалі.
Але не тільки влада винна у ситуації, що склалася. Через «страшилки» у ЗМІ та власну безвідповідальність батьки дітей масово відмовляються від щеплень для малюків. Їм пощастило: більшість із них ніколи в житті не бачили дифтерії, поліомієліту, правця та інших страшних хвороб через те, що до кінця 2010-х років рівень вакцинації був високий і спалахи епідемій були неможливі. Але ситуація різко змінилася, і сьогодні епідемічна катастрофа — питання лише часу та випадку. І якщо МОЗ терміново не виправить ситуацію і не запропонує ясний та чіткий план з імунопрофілактики — на нас разом із війною та кризою очікуватиме не менш страшне випробування — спалах смертельних епідемій.