ПРОДОВЖЕННЯ. ПОЧАТОК У № 26 (6781)  ЗА 8 ЛЮТОГО 2018 РОКУ

Наступне запитання, яке турбує наших читачів: що робити, коли бракуватиме трудового стажу для нарахування пенсії? Чи правда, що ті громадяни, які при виході на пенсію (починаючи з 2028-го) не матимуть необхідного страхового стажу 35 років, втрачатимуть право на отримання пенсії, а матимуть право лише на соціальну допомогу... яка буде менша, ніж мінімальна пенсія?
Хто не матиме мінімального страхового стажу, необхідного для призначення пенсії, на день досягнення пенсійного віку (60 років), той зможе оформити пенсію не раніше, ніж у 63 (для тих, хто матиме стаж від 15 років до максимально необхідного стажу у році виходу на пенсію) та у 65 років (для тих, хто матиме менше 15 років стажу).
Якщо стажу бракує, то його можна буде купити, уклавши договір добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Для цього потрібно звернутися до органу Державної фіскальної служби України за місцем проживання та подати відповідну заяву за встановленою формою, долучивши копію документа, що посвідчує особу, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера та копію трудової книжки (у разі наявності). Сьогодні такий договір можна укладати особам, які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Після укладання договору доведеться щомісячно платити суму, яка буде не меншою за розмір мінімального страхового внеску та не більшою за суму єдиного внеску, обчислену виходячи з максимальної величини. З 1 січня 2018 року розмір мінімального страхового внеску становить 819,06 грн — 22% від 3723 гривень (мінімальна зарплата). Проте для придбання страхового стажу застосовують коефіцієнт 2. Тобто за один місяць стажу треба сплатити 1638,12 грн (819,06 х 2), а за один рік ця сума вже становитиме 19657,44 грн. У договорі може бути передбачена одноразова сплата єдиного внеску за попередні періоди, протягом яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню.
Ті особи, які не зможуть купити страховий стаж і не матимуть права на отримання пенсії після настання 65-річного віку, матимуть право на отримання від держави соціальної допомоги в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Сьогодні це 1374 грн (з 1 липня — 1435, а з 1 грудня буде 1497 грн).
Враховуючи, що розмір соціальної допомоги такий самий, як і розмір мінімальної пенсії, а також розмір суми, яку треба сплатити за придбання страхового стажу, можна спрогнозувати, що великого попиту таке придбання стажу не матиме.
Урядом прийнято постанову (від 27 грудня 2017 р. № 1098), якою визначено порядок призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату. Відповідно до неї таку соціальну допомогу не призначатимуть у разі, коли особа або члени її сім’ї протягом 12 місяців перед зверненням по надання тимчасової допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, іншого транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатили послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, іншого транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв’язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов’язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.
Також не варто розраховувати на допомогу тим, у кого середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців перевищує 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Якщо за результатами вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім’ї буде виявлено, що людина має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно, допомогу також не призначатимуть.
Не платитиме держава й громадянам, які провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу.
Припиняться виплати призначеної тимчасової допомоги, якщо людина приховає відомості або навмисно подасть недостовірні дані про свій дохід та майновий стан, або ж якщо почне працювати.
Громадяни зобов’язані повідомляти про зміни обставин, які можуть вплинути на розмір чи порядок отримання тимчасової допомоги.
У певній частині згадана вище постанова уряду має бути скасована, оскільки суперечить закону України. Зокрема право на отримання соціальної допомоги особами, котрі досягли загального пенсійного віку, але не набули права на пенсійну виплату, встановлено без будь-яких обмежень, затверджених постановою. Також закон не надавав права уряду встановлювати такі обмеження.

Сергій ДЕМСЬКИЙ.

ДАЛІ БУДЕ.