Розширене засідання робочої групи обласних ради, адміністрації та чернігівської філії «Укрпошти» перетворилося на розлогий круглий стіл, бо до участі були запрошені голови об’єднаних територіальних громад, районних рад, редактори районних газет.

Темою гострої розмови був пілотний проект генеральної дирекції «Укрпошти» «Пересувне відділення». Про цей експеримент неодноразово писав «Голос України». Якщо коротко — він передбачає закриття сільських поштових відділень і заміну їх пересувними.

Про експеримент звітували очільник філії Чернігівської дирекції ПАТ «Укрпошта» Олена Дорошенко та заступник генерального директора зі стратегії та проектів ПАТ «Укрпошта» Костянтин Мішустін. «Проте жоден із їхніх аргументів на користь подальшого реформування не отримав належної підтримки. І особливо — від редакторів місцевих газет, тиражі яких, після першої хвилі звільнень листонош та закриття поштових відділень у населених пунктах, де мешкає менше двох тисяч жителів (а таких сіл та містечок понад дев’яносто відсотків), почали помітно падати», — зазначає керівниця інформаційного відділу обласної ради Наталія Купрієнко.
Раніше між обласними адміністрацією, радою та дирекцією філії «Укрпошти» було підписано меморандум, що передбачав обмеження експерименту лишень трьома районами та припинення звільнення листонош. Ці та інші пункти домовленостей поштою порушені — експеримент, що спричинив нарікання, поширений на всю область, і листонош звільняють, а роботу пропонують за 150—200 кілометрів.
Як наслідок, скажімо, у селі Карповичі Семенівського району пересувне поштове відділення привозить газети гамузом, звалює їх — і розносьте хто хоче. Про це розповіла редактор газети «Життя Семенівщини» Катерина Дика. Схоже відбувається у Тупичівській ОТГ, у Ріпкинському, Чернігівському, Куликівському районах.
Селяни відмовляються передплачувати друковані ЗМІ, адже їх пошта практично не доставляє. Питаю в голови Семенівської ОТГ Сергія Деденка: «Проводове радіо у вас давно не працює, якщо не стане газет і відключать аналогове телебачення — що буде у вашому прикордонному районі?» Він відповів не роздумуючи: «Бабуся в селі скаже, що влада помінялася, і вона живе тепер у Росії».
Редакторка також прикордонної газети зі Сновська Олена Компанець, розповідаючи про нищення поштою друкованих ЗМІ, не втрималася від емоційного запитання до поштовиків: «Для чого ви підриваєте авторитет Президента? На кого ви взагалі працюєте?!» Адже в селах, де пошта припиняє існування, люди нарікають саме на владу, розуміючи, що ПАТ «Укрпошта» — фактично державне підприємство. Натомість директорка чернігівської філії «Укрпошти» Олена Дорошенко назвала скарги на роботу оновлюваної пошти «політично вмотивованими», сказавши, що журналісти виконують завдання «з повідомлень про негатив», зате в неї є листи-подяки за хорошу роботу пошти. Щоправда, чомусь їх не зачитала...
Були й просто кумедні моменти. Наприклад, скажімо, коли заступник генерального директора зі стратегії та проектів ПАТ «Укрпошта» Костянтин Мішустін з радістю став запевняти в успішності пілотного проекту, адже закуплено нових поштових автомобілів більше, ніж за попередні п’ять років, голова Іванівської ОТГ Сергій Гарус його запитав: «Звідки гроші, адже ви сказали, що підприємство збиткове?» Київський представник замовк...
...Бурхлива розмова, яку модерували виконувачка обов’язків голови обласної адміністрації Юлія Свириденко та заступник голови обласної ради Арсен Дідур, фактично зайшла в глухий кут: поштовики не чули людей, люди ж обурено продовжували нанизувати нові й нові факти ліквідації поштового зв’язку. Пауза для проведення телефонних переговорів поштовиків зі своїм генеральним директором Ігорем Смілянським затяглася. Зрештою було вирішено ще потерпіти до 17 вересня — мовляв, пошта виправить свої недоліки. Проте як можна виправити систему — нікому не зрозуміло.
Зате дві політичні сили вже проводять протестні акції, а селяни Коропського та Бахмацького районів готуються перекривати трасу Київ — Бачівськ. Можливо, тоді нарешті міністр інфраструктури Володимир Омелян побачить результат дій свого протеже — керівника «Укрпошти»?!

Чернігів.

Мал. Олексія КУСТОВСЬКОГО.