Віктор Глиба — завзятий чоловік, бо побував уже в тридцяти країнах. «За фахом я економіст, — каже він про себе. — Усе життя пропрацював у структурах Державного комітету геології та надр України. Наразі обіймаю посаду провідного економіста-експерта в ДГП «Геолекспертиза». Якось так склалося, що мені завжди був цікавий далекосхідний регіон та його країни. Я досить добре знаю історію, культуру, літературу цих країн, але саме Корея була найменш висвітленою в радянській та пострадянській періодиці, книжках, документалістиці, жалюгідно мало ігрового кіно звідти демонструвалося в Україні».

Звісно, щодо відвідання Південної Кореї жодних проблем у нього не виникло, а ось у Північну потрапити важко. У столиці існує лише одна агенція, яка організовує такі подорожі. Три місяці північнокорейці вивчали документи — і ось він два тижні в КНДР.
«Враження абсолютно дивовижні! — розповідає чернігівець Віктор Глиба. — Подивилися столицю: мавзолей вождів КНДР, пагорб Моран, де розташований комплекс з пам’ятником Кім Ір Сену та Кім Чен Іру, Менгенде — меморіальний будиночок, де народився Кім Ір Сен, величне художньо-спортивне шоу Аріранг, яке двічі на рік відбувається в Пхеньяні саме на час приїзду іноземних туристів, навіть взяли участь в параді, який проводився до річниці КНДР. Побували в демілітаризованій зоні з північної сторони, жили навіть у рибальському поселенні, звичайно, зразково-показовому, у північнокорейській родині, декілька днів дивилися різноманітні природно-ландшафтні зони (гори вражають!), відвідали промислову зону Кесон, портові міста, передові колгоспи та підприємства».
На переконання мандрівника, це країна, в якій комуністична ідея зведена на націоналізмі. Вони не знають Маркса, Леніна, не орієнтуються на Китай. «Одне слово, це зовсім інший світ, який живе у своїй парадигмі, не цікавиться нічим і ніким ззовні», — зауважує Віктор Глиба.
Стереотипи про Корею було зруйновано. Їдять собак? Та ви що — це делікатес. Екскурсовод — син другого секретаря Пхеньянського міськкому партії, сказав, що їв їх один раз на чиємусь весіллі. Рис? Це їжа верхівки — фактично Кореєю керують 140 сімей колишніх партизанів — соратників Кім Ір Сена. Решта їдять кукурудзу. Риба? Доступ до моря по всьому периметру берега обгороджений колючим дротом, по якому пущено струм. Але корейці люблять своїх вождів, як радянські люди любили Сталіна...

Розпитував Василь ЧЕПУРНИЙ.
Фото Віктора ГЛИБИ.