Олег Обушний (на знімку) очолював Чернігівську дирекцію «Укрпошти» у 2015—2016 роках і підприємство було тоді прибутковим. Зараз же, за нових менеджерів з крутими зарплатами, стало збитковим. І не тільки Чернігівська дирекція, а й уся «Укрпошта». Ба більше, нове керівництво «Укрпошти» формує в суспільстві уявлення, що пошта апріорі має бути збитковою. Звідси — закриття сільських відділень, припинення передплати на друковані ЗМІ (в області в селах передплата фактично не розпочалася досі!), погрози припинити доставку пенсій селянам.

— Олеже Олексійовичу, попри тяжку ситуацію з поштою, ви тривалий час відмовлялися коментувати її, а зараз погодилися. Чому?
— Взагалі я дуже не люблю когось критикувати чи звинувачувати, бо кожна людина має право на помилку. Але коли помилка чи суцільні помилки негативно впливають на долі тисяч людей, коли цинічно нищать власність держави та її інформаційну безпеку, обкрадаючи громадян, то в такому разі спостерігати за процесом мовчки неможливо.
Мене обурила інформація, що генеральний директор «Укрпошти» Ігор Смілянський заявив: з 1 січня наступного року пошта не доставлятиме пенсій громадянам України, а також сказав, що ним запланована ліквідація 5—7 тисяч стаціонарних відділень «Укрпошти» по Україні. Уявіть собі, на карту поставлено життя мільйонів пенсіонерів та тисяч працівників «Укрпошти» (цілі плеяди сімей, особливо в сільській місцевості, віддали цьому підприємству найкращі роки свого життя).
— Пан Смілянський пояснює свою реформу збитковістю пошти як такої. Проте я знаю, що коли ви очолювали Чернігівську дирекцію, пошта була прибутковою. Що ж сталося?
— За січень-вересень 2018 року збитки компанії «Укр-пошта» сягнули 514 млн грн, а це на 99 млн грн більше, ніж за аналогічний період 2017-го, тому назріло питання до всіх зацікавлених інститутів держави: чому міністр Омелян, який брав на себе відповідальність за призначення Смілянського і продовження йому контракту на 3 роки, не погасить ці борги зі своєї кишені? Це буде чесніше стосовно держави та людей. Адже за 2017 рік платники податків (усі українці) уже погасили борги «Укрпошти» в розмірі півмільярда гривень. Якщо б цього не сталось, підприємство зупинило б свою роботу. Можна тільки здогадуватись, скільки ще піде коштів з держбюджету на погашення боргів, що створюються за діяльності тандему Омеляна — Смілянського.
Якби ми, ті громадяни, що працювали в «Укрпошті», не знали ситуації і потенціалу цього підприємства, то нічого було і говорити. Тому хочу навести кілька фактів з історії підприємства. Працюючи директором Чернігівської дирекції «Укрпошти» у 2015—2016 роках, разом зі своїми колегами мені вдалося створити прибуткове, міцне підприємство. Так, прибуток за 2015-й збільшився на 25,5 млн грн, заробітна плата працівників зросла на 36%, а у 2016 році прибуток збільшився ще більш як на 16 млн грн, а заробітні плати зросли на 33%. 2016-го через постійне перевиконання планових показників нам вдалося на підприємстві 12 разів виплачувати людям премії. Тому мене дивує цинічна брехня, коли очільники «Укрпошти» стверджують, що надавати послуги з доставки пенсій економічно невигідно або збитки підприємство отримує від передплати та доставки періодичних видань тощо. З упевненістю можу сказати, що у 2016 році тільки три обласні дирекції з усієї кількості дирекцій по Україні були збиткові. Найбільший прибуток усі дирекції мали саме від послуги «доставка пенсій» (приблизно 45% від усіх доходів).
— Поштовики тепер стверджують, що і доставка газет є збитковою...
— За передплату періодики теж були досить великі надходження по Чернігівській області (більш як 16,5 млн грн). Область часто займала перші місця з передплати періодичних видань. Якщо говорити про сільські відділення, які сьогодні нещадно нищаться нібито через свою збитковість, то і тут хочу розвіяти сумніви. Понад 80% сільських відділень на Чернігівщині були прибуткові, тому що «Укрпошта» надавала надзвичайно широкий спектр послуг та була скрізь присутня. (Уявіть собі, у Чернігівській області у 2016 році було 556 відділень, а після «псевдореформи» 2018-го залишилось 90 відділень). Тобто присутність і широкий спектр послуг населенню — характерні ознаки, які сприяли розвитку підприємства.
— Що можна зробити зараз, щоб врятувати пошту?
— При дієвому менедж-менті «Укрпошта» повинна бути прибутковою. Я не напрошуюсь на роботу (Олег Обушний нині керує Чернігівським бюро технічної інвентаризації. — Авт.), але якби після мого звільнення справи продовжувалися в тому самому напрямку, то можна було б гарантувати чистий прибуток після оподаткування у 250—300 млн грн за рік та на третій рік роботи — 400—500 млн грн. Але, на жаль, міністру інфраструктури такі менеджери невигідні. Взагалі в Україні здібніших людей, ніж я чи мої знайомі керівники підприємств, дуже багато, але, на жаль, влада їх не цінує і здебільшого вони виїжджають, а із-за кордону приїздять «пройдисвіти різних мастей», такі собі перекотиполе, які добивають і так слабку економіку країни.

Розмовляв Василь ЧЕПУРНИЙ.

Чернігів.

Фото автора.