З 2 листопада цього року розгублено чи роздратовано(!) журналісти, представники органів державної влади, органів місцевого самоврядування, громадськості поставили мені численні запитання щодо дати відзначення 310-х роковин Батуринської трагедії.

Ця трагічна історична подія відбулася 2 листопада 1708 року за існуючим тоді юліанським календарем. Проте День пам’яті в наш час — 13 листопада за сучасним григоріанським календарем.
До речі, перехід з юліанського на григоріанський календар (його часто називають «новим») у нашій країні був здійснений за рішенням Малої Ради Української Центральної Ради Української Народної Республіки від 25 лютого 1918 року.
Іншими словами, якщо ми хочемо вшанувати пам’ять жертв Батуринської трагедії точно у день події, то необхідно перевести дату трагедії за юліанським календарем в дату за григоріанським календарем: з 2 листопада 1708 року в 13 листопада 2018 року.
Також прохання не вказувати і не посилатися на формулювання з додатка «Пам’ятні дати та ювілеї 2018 року», затверджене Постановою Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2018 році» від 8 лютого 2018 року № 2287, де записано: «310 років з дня Батуринської трагедії (02.11.1708)». Його автори абсолютно вірно вказали дату, коли вона відбулася, тобто за юліанським календарем. У документі відсутнє вказування на дату Дня пам’яті. Природно, що його треба відзначати 13 листопада за сучасним григоріанським календарем, що і робилося у минулі роки.
У 1708 році цар Петро Перший очолював державу під назвою «Московське царство», яка існувала з кінця XV століття. Так, у Соборному уложенні 1649 року використано назву «Московское государьство».
У 1721 році Петро Перший проголосив себе імператором, а назву держави було змінено на «Всеросійська імперія».
Таким чином, правомірно називати війська тодішнього агресора саме як «московські війська».

Сергій БУТКО,
представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області.