Важко збагнути, чим саме керувалася Російська Федерація, коли ініціювала спеціальне засідання Ради Безпеки ООН, присвячене четвертій річниці Мінських угод, але сам факт такої ініціативи викликав однозначну реакцію з боку учасників засідання. Під час Радбезу Україна відчула потужну підтримку з боку США, Німеччини, Великої Британії, Бельгії та інших партнерів. «Росія скликала сьогоднішнє засідання для обговорення Мінських угод, що не може не викликати іронії, оскільки саме Росія не виконує ці угоди», — заявив заступник Постійного представника США при ООН Джонатан Коен. «Ми виходимо на п’яту річницю російської агресії проти України — тисячі людей загинули, півтора мільйона переміщено, мільйони потребують термінової допомоги.

Давайте чітко скажемо: саме Росія повинна припинити цей конфлікт», — сказав він, і наголосив, що єдиний розвиток подій, з яким США можуть погодитися, — це виведення російських збройних сил зі сходу України та Криму.

Постійний представник ФРН в ООН Крістоф Хойзген зауважив, що коли він слухав виступ представника Росії, то в нього «складалося враження, що насправді Україна вторгнулася в Росію, а не Росія вторгнулася в Україну». Як зауважив пан Хойзген, хоч би якою була зараз риторика Москви, але «насправді це було російське вторгнення, російські солдати безпосередньо були залучені до окупації». Принагідно він нагадав про ще одну річницю — 25-річчя підписання Будапештського меморандуму, за умовами якого Україна відмовилася від ядерної зброї в обмін на гарантії територіальної цілісності та суверенітету з боку РФ. «І ми бачимо, що відбулося із суверенітетом та територіальною цілісністю України, — сказав К. Хойзген. — І розуміємо, що це означає для роззброєння в усьому світі, для правил світового порядку, як це впливає на міжнародне право». При цьому постпред ФРН наголосив, що Росія продовжує порушувати міжнародні угоди, зокрема про вільну навігацію в Азовському морі. «І Росія підтримала минулого року «вибори», які відбулися 11 листопада. Це знову демонструє, що Росія не готова дотримуватися Комплексу заходів», — наголосив К. Хойзген.

Він додав, що Німеччина готова підтримати місію ООН на Донбасі. «Мандат, запропонований для неї Росією, що миротворці ООН мають захищати СММ ОБСЄ, — я думаю, що це жарт, оскільки для того, щоб вони мали вільний доступ і пересування, — для цього лише знадобиться один телефонний дзвінок від російського президента», — наголосив К. Хойзген.

«Щодня розвиток подій доводить, що лише Росія та її воєнні дії в Донецькій та Луганській областях створюють непереборну перешкоду для мирного розв’язання конфлікту», — заявив під час виступу на Радбезі Постійний представник України в ООН Володимир Єльченко, і наголосив, що кількість російської зброї та військових на Донбасі та кількість порушень режиму припинення вогню не свідчать про прагнення РФ врегулювати конфлікт. Єльченко нагадав про тисячі випадків, коли російська сторона порушувала режим припинення вогню. «Ми досі віримо, що миротворча місія згідно з мандатом ООН може принести мир в Україну. Для України принциповими є поширення мандата місії на всю окуповану територію; виведення всіх іноземних військ та озброєння; розпуск усіх нелегальних органів та структур», — наголосив В. Єльченко.