У кількох локаціях Івано-Франківська з’явилися металеві каркаси-куби червоного кольору: навпроти міської Ратуші, адмінбудинку обласної та міської влади — так званої Білої хати. Ще по одному — в парку Міцкевича, біля Національного академічного театру. Загалом 14 локацій. Аналогія із минулорічними жовтими конструкціями, що концептуально були зав’язані із фестивалем «Карпатський простір».

Утім, у самих кубах є анонс ІV Міжнародного мистецького фестивалю «Carpathian Space 2019». Ініційований Національною оперетою масштабний захід відбудеться з 3 по 5 травня. Він входить до десятки найпотужніших у країні.

Торік до Франківська на фестини з’їхалися дипломати, політики, митці, бізнесмени із 18 країн. Програма була насиченою та різнобарвною. Свято ковалів, візуальні мистецтва, розмаїття народних промислів, кулінарні презентації, дегустації вина та кави, спортивні події, колористика різних регіонів Прикарпаття та країн-учасниць. Театральні, музичні й інші мистецькі заходи були вибухоподібними. Елітарний простір, розрахунок на мислячих «гомо сапієнс».

Цьогоріч додається багато нового. На фестиваль запрошені відомі колективи. Хедлайнерами стануть культова рок-група The Hardkiss, славнозвісна KAZKA і світова зірка Willy William. Арт-проекти, кіно, фолк, етно, рок, класична музика — кожен знайде для себе щось цікаве. Багато мистецьких акцій готують спеціально до «Карпатського простору».

Автор ідеї та співзасновник фестивалю, художній керівник Національної оперети Богдан Струтинський наголошує, що ставлять перед собою амбітне завдання — представити Івано-Франківськ як цілісний потужний інфраструктурний комплекс, який може стати територією зустрічей людей різних сфер інтересів, країн і націй.

«Процес безупинний. Ми долучаємо ресурси, можливості політиків, артистів із країн, які дотичні до міжнародного фестивалю, — розповів Богдан Струтинський у інтерв’ю обласному телебаченню «Галичина». — Є традиційні моменти, які вже склалися у попередні роки, і нові локації. Такий форум не може бути лінійним, має бути різножанровим».

Передбачається велике джазове дійство. Можливо, воно отримає назву Бастіон-джаз. Велике шоу барабанщиків, циркових артистів, а зокрема відомий театр на ходулях «Воскресіння».

У Краєзнавчому музеї традиційно розгорнуть свої експозиції посольства. А в Художньому — виставка маестро Івана Марчука. У філармонії виступатимуть оперні співаки з відомих європейських сцен. Театральний блок буде представлено трьома різними напрямами. Панель суто українського театру, театральна молодіжна школа.

Традиційно на майдані Шептицького відбудеться форум скульпторів. Організатори мають на меті за прикладом Нідерландів, Іспанії створити місто скульптур. Щоб воно стало цікавою атракцією для туристів.

Торік у рамках фестивалю був освітянський форум. Цьогоріч — присвячений питанням децентралізації. Очільники з різних міст поділяться досвідом залучення коштів і реалізації проектів місцевого самоврядування.

Буде й благодійна складова. Один із проектів з інклюзії — вистава та майстер-клас для незрячих дітей. Поруч із ними творитимуть скульптури діти із добрим зором, але із зав’язаними очима, щоб відчути та зрозуміти інший світ.

Б. Струтинський наголошує, що фестиваль має залишити по собі гарну історію та зародити ще якісь проекти, спонукати до розвитку. Треба не зупинятись. Якщо прагнемо до Євросоюзу, то маємо дати креативну програму розвитку. Торік збирали кошти для розвитку Палацу Потоцьких, багато чого придбали. Фестиваль — це не тільки емоційне збагачення, а й поліпшення матеріально-технічної бази Івано-Франківська та загалом Прикарпаття. Недарма велику увагу та підтримку «Карпатському простору» традиційно надають обласна та міська влада, Торгово-промислова палата, бізнесові структури та громадські організації.

«Звичайно, фестиваль — затратна справа. Однак такі затрати виправдані для промоції краю. Основна мета «Карпатського простору» — залучити міжнародні інвестиції, пропагувати національне мистецтво, розвивати туризм, музейне господарство, налагоджувати співпрацю між країнами Карпатського регіону», — резюмує івано-франківський міський голова Руслан Марцінків.

Фото: versii.if.ua