Мал. Віктора СТАРОВА.

Днями в місцевих ЗМІ «ДНР» повідомили, що перестав працювати Донецький завод електротехнічного устаткування. Подія не трагічна, але все-таки малоприємна. Тому що підприємство хоча й не з найбільших, але все-таки забезпечувало роботою кілька сотень людей. Та головне навіть не в цьому. З рік тому колишній, нині покійний, ватажок «ДНР» і місцева пропаганда з великим ентузіазмом оголосили, що ДЗЕТУ розпочинає випуск власних трамваїв. І для більшої переконливості показали першу машину, що мала цілком пристойний вигляд і сучасний дизайн. Було заявлено, що тепер місцеві трампарки будуть, що називається, і у вус не дути. Це тим паче було доволі доречно, оскільки вагонний парк у містах Донеччини значно застарів і потребує відновлення.

Ну а звідки ж узяти чималі кошти на купівлю нових вагонів? А свої вагони вселяли віру в завтрашній день.

Однак надії виявилися доволі примарні. Сказати легко, а зробити все виявилося непросто. Трамвай — машина тільки з першого погляду проста, але для її виготовлення потрібні дуже технічно складні вузли й деталі, виготовити які місцевим підприємствам виявилося не під силу. Для першої пробної машини креслення й вузли було завезено з Чехії, яка поставляла трамваї ще в покійний Радянський Союз.

Усвідомивши всю даремність власних можливостей, застрільники нової справи до ідеї охололи. Ну а, крім трамваїв, замовлень на заводі було вкрай мало, грошей не вистачало навіть на вчасну виплату працівникам зарплати.

Аналогічна доля спіткала багато підприємств Донбасу. Колись потужна тутешня індустрія захиріла. Практично не діють підприємства Горловського концерну «Стирол», Донецький металургійний, Харцизький трубний завод, що славився на весь світ, Харцизький канатний завод та інші відомі підприємства. Причини у всіх схожі: немає сировини й ринків збуту продукції. Росія хоча схвально й поплескує по плечі республіку, підбадьорює населення, якому обіцяє всілякі преференції, ось навіть російські паспорти обіцяє всім видати, але тільки все це не замінить стабільної роботи й гідної зарплати людям, багато які кинулися на захист якогось міфічного «руского міра», що насправді виявився простою пропагандистською заманиловкою. Тепер уже багато хто зрозумів, що опинився замість нього біля розбитого корита.

Донецьк.