У кожного закладу вищої освіти своя історія, пріоритети, цілеспрямованість у майбутнє. Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького, заснований як Інститут народної освіти у часи УНР, має своє обличчя, неповторний почерк і креатив. За більш як столітню історію свого існування виш заслужив авторитет і повагу, посів лідируючі позиції у царині підготовки високопрофесійних кадрів освіти та науки, став патріотичним, духовним центром Шевченкового краю.

Про те, чим живе нині університет, як розвивається, які його успіхи і завдання, — розмова нашого кореспондента з ректором ЧНУ Олександром ЧЕРЕВКОМ
(на знімку зі студентами).

— Олександре Володимировичу, ось уже четвертий рік, як ви стоїте на капітанському містку великого корабля під назвою «Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького». Якими були ці роки? Що доводилося здійснювати «на марші»?

— Це був непростий час. Країна піднялася на захист свого суверенітету і територіальної цілісності. На війну йшли добровольцями й наші студенти та викладачі. Й саме тоді, у найтяжчий період бойових зіткнень, ми зрозуміли, що нам потрібна військова кафедра. Тим більше що університет носить ім’я видатного полководця, творця Української козацької держави, гетьмана Богдана Хмельницького. Ми розуміємо: наш навчальний заклад має випускати не лише вчителів, журналістів, філологів, істориків, біологів, фізиків чи фахівців комп’ютерних технологій, а й офіцерів. Нас підтримала обласна влада, Міністерство оборони та Міністерство освіти і науки. Розпочалася копітка робота з підбору колишніх військовослужбовців, кадрових офіцерів, які могли б працювати на кафедрі. Доводилося все це робити оперативно, у стислі терміни. Спільними зусиллями ми досягли поставленої мети. Сьогодні кафедра військової підготовки вже випустила 91 молодшого офіцера. Їм присвоєно первинне військове звання «молодший лейтенант запасу».

А загалом 51 студент університету зі зброєю у руках захищав чи зараз захищає Вітчизну на сході країни. Майже 80 батьків наших студентів нині перебувають у зоні ООС. Ми пишаємося тим, що незламний Вадим Мазніченко, ветеран АТО, нагороджений орденом «За мужність», учасник Ігор Нескорених, опановує юриспруденцію в університеті. Вадим — приклад стійкості та патріотизму для кожного з нас, як і багато інших його бойових побратимів.

— Звісно, що навчати таких студентів почесно й відповідально. Хочеться, щоб університет мав найвищі рейтинги, чи не так?

— Безумовно. Упродовж кількох останніх років ЧНУ демонструє у незалежних оцінюваннях постійну і позитивну динаміку. Університет вкотре підтвердив статус лідера наукової діяльності, ставши 17-м в Україні за показниками престижної всесвітньої наукометричної бази даних Scopus. Зазначу, що відомий вчений-хімік, професор ЧНУ Борис Мінаєв у 2017 році визнаний найцитованішим серед науковців вищих навчальних закладів України. Ми увійшли в ТОП-50 найкращих ЗВО України за результатами опитування роботодавців України та в Міжнародний рейтинг QS Quacquarelli Symonds, куди потрапили лише 18 українських університетів.

— Це чудово, коли у навчальному закладі дбають про наукове зростання професорсько-викладацького складу...

— Це для нас є одним із головних пріоритетів. У ЧНУ створені оптимальні умови для реалізації наукового та творчого потенціалу кожного викладача.

Сьогодні студентам Черкаського національного викладають 75 професорів, докторів наук, 332 доценти, кандидати наук. Професорсько-викладацький склад «молодшає» — середній вік штатних викладачів із науковими ступенями та вченими званнями становить 49 років проти 54 у 2013 році.

Працюємо над способами комерціалізації наукової діяльності. Наукові дослідження та розробки 11 науковців ЧНУ фінансуються з державного бюджету та державного фонду фундаментальних досліджень. Виконання різних, у тому числі регіональних, загальноукраїнських та міжнародних проектів науковців принесло університету в 2019 році майже 5 млн грн. Платні послуги надає Центр аналітичних досліджень «Прагма», створений позаторік.

— Як змінилася організація освітнього процесу за останній час?

— У Черкаському національному постійно вдосконалюється внутрішня система забезпечення якості освіти. А це моніторинг якості надання освітніх послуг, поліпшення чинних і створення нових освітніх програм, перехід на якісно новий рівень інформаційного менеджменту, співпраця з роботодавцями, дотримання принципу доброчесності, вивчення українського та світового досвіду тощо.

Запроваджується дуальна освіта, що передбачає поєднання навчання в університеті з навчанням на робочому місці, де студенти здобуватимуть від 25 до 50 відсотків навчальних кредитів.

У ЧНУ широко використовують нові технології. Постійно проводяться вебінари, інтернет-конференції тощо. Зареєстрованим у локальній мережі університету відкрито доступ до всесвітніх наукометричних баз даних Web of Science. Зважаючи на побажання роботодавців, університет проводить ліцензування й акредитацію нових, затребуваних на ринку праці, спеціальностей. Упродовж 2018 року на 13 збільшилася кількість спеціальностей освітнього ступеня «бакалавр», на 1 — освітнього ступеня «магістр». Уперше здійснювався прийом на бакалаврат за спеціальностями «Фінанси, банківська справа та страхування», «Маркетинг»; «Середня освіта (інформатика)». Цього року буде проведено набір на нові спеціальності, серед яких — «Агрономія», «Медицина», «Менеджмент соціокультурної діяльності». Введено небюджетні конкурсні пропозиції. Загалом абітурієнтам пропонується навчання за 86 освітніми програмами ОС «бакалавр» та 69 освітніми програмами ОС «магістр».

— В університеті плідно співпрацюють з міжнародними партнерами та інституціями. У чому особливість цих контактів?

— На підставі міжнародних угод ЧНУ співпрацює з сотнею закордонних партнерів. Крім того, у нас навчаються студенти з 19 країн. Науковці та студенти університету беруть участь у міжнародних програмах обміну. Це програма академічних обмінів імені Фулбрайта, німецька програма академічних обмінів ДААД, грантові програми Європейського Союзу. Не менш результативна участь науковців у міжнародних проектах. Зокрема, з Опольським університетом (Польща), університетом Yuzuncu Yil University (Туреччина), Університетом Бат Спа (Велика Британія), зі Словацьким університетом сільського господарства в Нітра, з Тбіліським державним університетом імені Іване Джавахішвілі (Грузія), МОН України та Вестмінстерським університетом (Велика Британія). Більш як сто наших студентів навчалися чи стажувалися у закордонних ВНЗ. Одинадцять осіб отримали подвійний диплом у Вищій лінгвістичній школі м. Ченстохова (Польща). На базі ЧНУ Посольство Литовської Республіки в Україні, яке є контактним Посольством НАТО в Україні, провело Молодіжний євроатлантичний безпековий форум.

— Черкаський національний справедливо вважається центром патріотизму та духовності Шевченкового краю. Якими реальними справами підтверджуєте нині цей високий статус?

— Університетська громада щодня наповнює його змістовними справами. Постійно відзначаємо пам’ятні для України дати, допомагаємо Збройним Силам України, зустрічаємося з захисниками Вітчизни. Ми постійно проводимо акції, спрямовані на виховання поваги та любові до рідної мови й культури. Дбаємо про збереження історичної спадщини нашого краю. У нас створено Центр дослідження трипільської культури. Працюємо над внесенням трипільських пам’яток до культурної спадщини ЮНЕСКО. В університеті розвинений волонтерський рух. Крім того, наші викладачі й студенти є знаними громадськими лідерами та експертами з широкого кола питань.

— Олександре Володимировичу, позитивні зміни, які відбулися в університеті останніми роками, доволі помітні. Які завдання ставите на перспективу, про що мрієте?

— Про розвиток нашого університету, про те, щоб сюди щороку приходила талановита українська молодь, яка після отримання нашого диплома могла реалізувати себе в Україні. Щороку набираємо понад дві тисячі осіб. Нас обирають молоді люди та їхні батьки не лише з Черкащини, а й з інших областей України та з-за кордону. Збереження таких темпів протягом двох років виведе нас на рівень університетів-десятитисячників. А це — новий рівень, нові горизонти.

Працюємо, щоб зробити навчання наших студентів комфортним. До їхніх послуг — п’ять сучасних гуртожитків, їдальні, кафе, спортивні і тренажерні зали, майданчики, наукова бібліотека та багато іншого. Торік відкрився оновлений актовий зал, розпочалися заняття в реконструйованому спортивному залі. До речі, наш заклад славиться спортсменами. Щойно чоловіча баскетбольна команда стала чемпіоном всеукраїнської Універсіади.

За останні роки колектив університету проявив себе як команда, якій до снаги найскладніші завдання. Попереду у нас багато задумів і сміливих планів. Гасло нашого університету «Шануємо традиції, творимо сьогодення, крокуємо у майбутнє!» близьке і зрозуміле для кожної молодої людини, котра прагне здобути фах і знайти свій шлях у житті.

Досьє

Олександр Черевко, доктор економічних наук, заслужений економіст України.
Народився 1959 року на Черкащині, закінчив Кишинівський держуніверситет за фахом «Фінанси і кредити». Працював керівником відділення Агропромбанку «Україна», обіймав посаду начальника управління Нацбанку України у Черкаській області, був радником Прем’єр-міністра України В. Ющенка. З 2005-го по 2010 рік працював головою Черкаської ОДА. Нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня та іншими відзнаками.

Довідка

В університеті функціонують 8 навчально-наукових інститутів, 2 факультети, кафедра військової підготовки та кафедра фундаментальної медицини, ННЦ «Інститут міжнародної освіти», Інститут післядипломної освіти та курсової підготовки, 16 науково-дослідних інститутів та центрів, 10 науково-дослідних лабораторій, 16 наукових шкіл, наукова бібліотека імені М. Максимовича, Центр молодіжних інновацій.

Фото надане прес-службою ЧНУ.