Норвежець Кнут Бленгслі.

Менеджера у галузі кіно з міста Льодінгена удостоєно високої відзнаки «за високу громадянську позицію та виявлену людську небайдужість у справі встановлення імені безвісти зниклого учасника Другої світової війни Андрія Виросткова, який поклав життя у боротьбі з нацизмом».

Переглядаючи сімейний альбом, норвежець натрапив на малюнок, у кінці якого значився підпис «А. Виростков, 14.06.1943 року». На невеликому аркуші паперу олівцем зображено на східцях будинку прабабусю Кнута, неподалік виднілися бараки для полонених. Рідні пояснили, що після окупації Норвегії гітлерівцями у місті був табір для радянських військовополонених. Дехто з місцевих приносив харчі бранцям. На знак подяки один із них написав портрет прабабусі Кнута.

Що завгодно міг зробити норвежець з пожовклим від часу аркушем. Він обрав найскладніше — розшукати рідних полоненого. Спочатку віднайшов прізвище у списках, що зберігаються у військовому музеї міста Нарвік. Потім понад рік писав листи.

З Москви, з Товариства Червоного Хреста, не отримав відповіді. З київської організації цього товариства повідомили місце призову Виросткова — село Якушинці Вінницького району. Так йому вдалося розшукати сина військовополоненого. Чоловікові, якому нині уже 80 років, також звати Андрій. Мешкає у місті Хмільнику. На його домашню адресу норвежець надіслав бандероль з листом і малюнком, дбайливо обрамленим у рамку.

— Про батька ми знали одне — зник безвісти, такий документ отримала мама після війни, — каже син полоненого Андрій Виростков. — І раптом така новина!

Норвежець запрошував у гості Виросткова. Однак той не ризикнув вирушати у далеку дорогу. Натомість запросив до себе, щоб обійняти на знак подяки. Влітку 2018-го Кнут приїздив у Хмільник. Розповів, що його не залишає здивування, чому не вдається віднайти факти про подальшу долю полоненого. Остання архівна інформація про нього датована червнем 1945-го. З полону його повернули до Москви, зарахували в один із військових підрозділів... З архівів відповідають, що інших фактів про Андрія Виросткова у них нема.

Громадські організації «Самооборона Хмільника» й «Учасників та волонтерів АТО» пропонували обласній владі визнати Кнута Бленгслі людиною року на Вінниччині. Однак умови конкурсу передбачають присвоєння такого звання тільки мешканцям краю. Норвежця удостоїли Почесної грамоти ОДА й облради.

Фото автора.