Конференція «Білоруська інтелігенція в підтримці Білоруської автокефальної православної церкви» два дні відбувалася в Чернігові, бо на батьківщині провести таке зібрання білоруси не можуть. Із різних міст Білорусі, а також із Польщі та США прибули понад сотня її учасників. Такого представницького зібрання білоруська церква, мабуть, не бачила.

Молитвою відкрив конференцію предстоятель Білоруської автокефальної православної церкви, архієпископ Новогрудський і Північно-Американський Святослав (Логін). Привітав від Православної церкви поважне зібрання секретар єпархіального управління Чернігівської єпархії ПЦУ о. Роман Кіник, подарувавши, зокрема, предстоятелю білоруської церкви образ Дубенсько-Чернігівської ікони Божої Матері. Український священик висловив упевненість, що і білоруська церква, як сьогодні українська, колись доможеться своєї незалежності.

Представник Українського інституту національної пам’яті Сергій Бутко нагадав про трагічну долю української та білоруської автокефальних церков, які були знищені комуністичною владою: і люди, і храми. Тим більшим чудом є відродження церкви в Україні і, віриться, буде відновлення церкви і в Білорусі.

Учасники конференції заслухали доповіді та виступи істориків-науковців, які стосувалися історії православ’я в Білорусі і сучасного стану та перспектив відродження. Цікаво, що на конференції був і виступав священик із Білоруського екзархату російської церкви о. Олександр Шрамко — він повторював давно відомі в Україні заперечення автокефалії. Схоже, методички з московської патріархії розіслані однакові — що для України, що для Білорусі...

Цікаві факти наводив професор Інституту філософії імені Г. Сковороди НАН України Олександр Саган. Для допомоги українським бійцям в АТО вірні української церкви зібрали станом на лютий 2015-го понад 1 мільйон гривень, а вірні російської церкви — 130 тисяч.

Відновлення ідеї білоруської автокефалії в першій половині ХХ століття, РПЦ як твір Йосипа Сталіна, спроба відродження автокефалії при архієпископі Варлаамі Шишацькому, видатні постаті Білоруської автокефальної православної церкви — ці та інші теми обговорювали на конференції, яка стала могутнім підтвердженням прагнення білоруського народу до церковної незалежності.

Зібрання білоруських інтелігентів підтримало українців у боротьбі за територіальну цілісність і незалежність української держави, поставило вимогу реєстрації білоруською владою громад білоруської церкви. Конференція вимагає зупинити руйнацію національного некрополя в Куропатах, де поховані жертви російської окупації Білорусі, та наголосила на необхідності реабілітації священиків і всіх вірних — жертв радянських репресій.

Чернігів.

Фото Ростислава МАРТИНЮКА.