На сесії 30 серпня депутати Рівненської обласної ради підтримали Звернення до Кабінету Міністрів України та Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України щодо внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №221. Урядовим документом затверджені Положення про спеціальну школу та Положення про навчально-реабілітаційний центр. Однак, на думку обранців, деякі норми цього документа можуть порушувати статті Закону України «Про освіту», зокрема, щодо права на якісну та доступну освіту.

Згадана Постанова встановлює граничну норму наповненості класів у спеціальних закладах освіти. Так, у класах для глухих дітей гранична наповнюваність вісім осіб, для дітей зі зниженим слухом — 10. Також зазначено, що клас відкривається за умови, якщо наповнений на понад 50 відсотків від граничної норми. Відтак у класах, де навчаються глухі діти, повинно бути не менше п’яти осіб, та не менше шести осіб — у класах, де навчаються діти з порушенням слуху.

На сьогодні у деяких спецшколах Рівненщини склалася ситуація, коли через недостатню кількість учнів класи потрібно розформовувати, а учнів залучати до інклюзивної освіти за місцем проживання.

У Зверненні обласної ради до вищого керівництва держави наведений приклад КЗ «Острозька спеціальна школа №1 I-ІІІ ступенів», який забезпечує навчання для дітей з порушеннями слуху. У зв’язку з приведенням наповнюваності класів у відповідність до Положення, виникла проблема щодо відрахування/переведення учнів зі Спеціальної школи. Зокрема, після набрання чинності Положення в одному із класів закладу залишилося чотири учні, що на сьогодні не відповідає мінімальній наповнюваності класу для дітей зі зниженим слухом. Батькам запропонували перевести дітей на інклюзивну або індивідуальну форму навчання. Однак на сьогодні жоден із них не подав відповідної заяви.

Натомість батьки звернулися до депутатів постійної комісії з гуманітарної політики (голова комісії — Алла Черній) та до президії Рівненської обласної ради з проханням захистити право їхніх дітей на якісну та доступну освіту. Зокрема, знайти можливість, аби діти продовжили навчатися в Острозькій спецшколі. Головний аргумент батьків — у школах за місцем проживання немає сурдопедагогів. А саме такі фахівці мають допомагати дітям з вадами слуху під час навчання у звичайній школі.

Тож, на думку батьків, — і цю позицію підтримали депутати у Зверненні, — порушуються права їхніх дітей на якісну та доступну освіту (стаття 3 Закону України «Про освіту»), а також їхні власні права обирати заклад освіти, освітню програму, вид і форму здобуття дітьми відповідної освіти (стаття 55 Закону України «Про освіту»).

Відтак, йдеться у Зверненні, «з метою недопущення порушень прав дітей на освіту, просимо внести зміни до пункту 15 Положення про спеціальну школу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 року №221, шляхом скасування граничної наповнюваності у класах для дітей з особливими освітніми потребами (глухих, сліпих дітей, дітей із зниженим слухом, порушеннями опорно-рухового апарату, дітей із зниженим зором, тяжкими порушеннями мовлення та легкими порушеннями інтелектуального розвитку, дітей із складними порушеннями розвитку, помірними порушеннями інтелектуального розвитку)».

Відповідний текст Звернення підтримали 41 із 50 присутніх на засіданні сесії обранців.

Рівне.

Фото: oblrada.rv.ua