Олександр Шкрабак біля станції на присадибній ділянці батьків, переконав їх встановити тим, що така само станція уже працює біля його будинку на Київщині.

Сонячна електростанція дає реальну можливість заробляти гроші за рахунок небесного світила. Але для цього треба мати стартовий капітал. У цьому переконався власник такої станції Олександр Шкрабак. Він встановив сонячні модулі на присадибній ділянці батьків у Козятині. Зробив це після того, коли заробив гроші з власної СЕС, яку встановив біля свого будинку на Київщині. Підприємець поділився досвідом заробітку грошей на небесному світилі.

Лінія «чужа», але міняли її за власні кошти

Нинішнього літа минув рік відтоді, як Олександр Шкрабак розпочав оформлення документів на встановлення СЕС. Відтоді ходить до «Вінницяобленерго» як на роботу. До жодної іншої організації чи установи чоловік не ходив так довго у своєму житті, як до енергетиків.

— Є два види приєднання до мережі — стандартне і нестандартне, — розповідає чоловік. — Енергетики визначили, що у нас воно нестандартне. У них свої розрахунки. На нашу думку, була можливість стандартного підключення, а це —значно дешевше.

За його словами, саме через такі витрати їхня родина мала намір відмовитися від встановлення станції. Змінити думку спонукала ситуація.

— На той час, коли ми зіткнулися з проблемою нестандартного приєднання, обладнання для СЕС істотно подешевшало, — розповідає співрозмовник. — Порахували з батьками, що за рахунок зекономлених коштів на придбання обладнання компенсуємо додаткові витрати.

Підрядника на виконання робіт із заміни електролінії довелося шукати самому. У «Вінницяобленерго» йому пояснили, що це справа замовника.

Станція у Козятині матиме потужність 30кВт. Саме такою має бути виділена потужність для будинку.

Кожна довідка — платна

Найскладніше, з чим може зіткнутися той, хто встановлюватиме СЕС, це оформлення документів. Їх ціла купа. До того ж кожен папірець платний. Коли прошу назвати документи, співрозмовник мимоволі зітхає. Навіть згадувати не хочеться про таке.

За його словами, на кожен вид робіт спершу необхідно виготовити проектну документацію, потім пройти кілька етапів її погодження.

До речі, саме з технічних умов на виконання робіт розпочинається оформлення документів. Є ще низка актів. На кожен документ витрачається немало часу. Коли вся ця паперова епопея закінчиться, співрозмовник не може сказати.

— Коли встановлював станцію у себе в Ірпіні, з документами було значно простіше, — каже пан Олександр. — Принаймні за такий само час, тобто рік, мені вдалося оформити документи спершу на станцію 15 кВт, потім — ще на стільки само потужності.

Нині у мене СЕС на 30 кВт. Стільки, як буде в Козятині.

Витрати: дорого, але вигідно

У Козятині Олександр Шкрабак розмістив 132 панелі, розміром 1х1,6 метра, на ділянці 200 кв. метрів. За кожну з них заплатив по 88 доларів. Витрати немалі, але це тільки частина сплачених грошей. Навіть менше половини від загальної суми. Адже платив ще за придбання металевої конструкції під панелі, інвертор для перетворення постійного струму на змінний, лічильник та інші матеріали. Загалом витрати становлять майже 30 тис. дол.

Можна було дешевше. За інформацією Асоціації виробників сонячної енергії, станція потужністю 4,5 тис. кВт коштує 4,5 тис. дол. Тобто один кВт потужності відповідає затратам приблизно в одну тис. дол.

Проста арифметика

Держава поки що дотримується обіцянок, які давала власникам приватних СЕС. Так стверджує Олександр Шкрабак. З ним вчасно розраховуються за поставлену у мережу електрику за «зеленим» тарифом зі станції в Ірпені.

— Нині мою енергію купують по 4,43 грн/кВт, — каже співрозмовник. — Насправді тариф вищий, але з нього вираховують два види податків — 18% на доходи фізичних осіб і 1,5% — військового збору, тому чистий дохід виходить 4,43 грн/кВт.

За один сонячний день улітку його станція виробляє 200 кВт енергії. Щоправда, не вся вона йде на продаж. Частину використовує на забезпечення власного будинку. У такий час за електрику не платить.

У зимові чи малосонячні дні ситуація інша. За грудень 2018-го його СЕС виробила тільки 40 кВт. год.

У середньому за рік виходить 30—35 тис. кВт. год. електроенергії. Більше сонця — більше грошей.

Затрати на встановлення СЕС потужністю 30 кВт можна відшкодувати приблизно за п’ять-шість років.

Довідково

На початку серпня нинішнього року глава держави підписав закон щодо врегулювання питання сонячних електростанцій домогосподарств. Згідно з документом, у домогосподарстві можна розташовувати СЕС і на даху будинку, і на прилеглій території. Максимальна потужність СЕС — 30 кВт.

Інформація до роздумів

Сонячна електростанція у Козятині — перша приватна СЕС на Вінниччині максимально дозволеної потужності 30 кВт. Загалом в Україні протягом останніх п’яти років такі станції встановлено у 12 тисячах домогосподарств.

Фото Ірини ШЕВЧУК.