У жовтні — у цей період золотої осені — ми зустрічаємо 70-річчя утворення Китайської Народної Республіки. За 70 років, під керівництвом Комуністичної партії Китаю, китайський народ досяг здобутків у справі розбудови держави, що приковують до себе увагу всього світу, Китай перетворився з бідної та відсталої країни на другу економіку світу. Якщо ж в осяжному майбутньому Китай стане першою економікою світу, то міжнародній спільноті не варто дивуватися, звичайно, ми також не спочиватимемо на лаврах. Бо населення країни нараховує 1.4 млрд людей, до того ж колись в історії Китай посідав це перше місце протягом тривалого часу. Зараз ми більше дбаємо про якість економічного розвитку, вітальність науково-технічних інновацій, індекс щастя людей та внесок у справу миру та розвитку людства. У цих сферах Китай хотів би спробувати посісти перше місце у світі.

У період мого більш як трирічного перебування на посаді Посла Китаю в Україні мої українські друзі часто цікавляться досвідом, що стоїть за успіхом Китаю. Я хочу сказати, що шлях визначає долю, боротьба виковує успіх. Історія Нового Китаю може стати корисним досвідом для всього світу.

Шлях соціалізму з китайською специфікою — це шлях, який дає змогу аграрним суспільствам успішно трансформуватись без масштабних потрясінь та хаосу; це шлях, який дає змогу відсталим країнам наздогнати передові держави без сліпого наслідування моделей інших країн; це шлях, який дає змогу мирним націям вийти до відродження без зовнішньої агресії та експансії. Шлях Китаю надав новий вибір усім тим країнам та націям світу, що сподіваються як прискорити розвиток, так і зберегти власну незалежність.

Завзятість китайського народу — це китайська стійкість, коли за зовнішньої блокади, затягнувши паски, були розроблені атомна і воднева бомби та штучний супутник у 60-х роках минулого століття; це китайська швидкість, коли за 10 днів було побудовано багатоповерховий будинок, за 100 — сучасний порт, а за 1000 — великомасштабний аеропорт; це китайські звершення, представлені залізницею Пекін — Тибет, греблею «Три ущелини», мостом Гонконг — Чжухай — Макао та великою кількістю інших небачених досі світу інженерних споруд; це китайська сила, створена спільними зусиллями творцем технологій вирощування гібридного рису Юань Лунпіна, фармаколога-вченої, яка відкрила антималярійний препарат — артемізінін Ту Юю, засновника однієї з найбільшої телекомунікаційної компанії світу Huawei Жень Чженфеня та інших незліченних простих новаторів. Китай, з його таким працелюбним та мудрим народом, може створити будь-яке диво у світі.

Три роки тому на прийомі з нагоди утворення КНР, я використав вислів «Китай — це Україна в Азії, Україна — це Китай у Європі» для того, щоб описати схожість наших націй. Сьогодні, після трьох років моєї роботи в Україні, я ще більше в цьому впевнений. Україна має всі умови, аби стати сильною європейською державою. У Китаю вийшло і у вас обов’язково вийде.

Слава Україні! Слава Китаю!

Надзвичайний та Повноважний Посол Китайської Народної Республіки в Україні Ду ВЕЙ.