Керівник закладу Тетяна Осьміна і Борис Кутовий.

Фото автора.

Офіцери цивільно-військового співробітництва в рамках стратегічного проекту «Допомога Схід» передали гуманітарну допомогу медичного призначення на суму 412 тисяч гривень до Нижнянського обласного психоневрологічного диспансеру, розташованого неподалік лінії зіткнення. Це спеціальні ліжка для лежачих, ортопедичні матраци, медичні інструменти, спеціалізований одяг для пацієнтів тощо. Соціальний заклад розташований у Попаснянському районі, що на Луганщині. Відстань до передових позицій — 5—6 кілометрів.

Військові опікуються закладом з 2018 року, від самого початку ООС. Саме тоді генерал-лейтенантом Сергієм Наєвим на посаді командувача Об’єднаних сил було започатковано стратегічну ініціативу «Допомога Схід» — багатопрофільну та різнопланову програму цілеспрямованих дій щодо допомоги мирним мешканцям Донецької та Луганської областей. Цьогоріч проект «Допомога Схід» підтримано начальником Генерального штабу — Головнокомандувачем ЗСУ генерал-лейтенантом Русланом Хомчаком.

Проект об’єднав військові підрозділи, військово-цивільні адміністрації, гуманітарні, транспортні та благодійні організації. У нещодавньому інтерв’ю «Голосу України» заступник начальника Генерального штабу ЗСУ генерал-лейтенант Сергій Наєв повідомив, що з 2014 року для цивільного населення прифронтових районів Донеччини та Луганщини було доставлено понад 5 тисяч тонн гуманітарних вантажів. Це дало можливість значно підвищити рівень довіри місцевих мешканців Донецької та Луганської областей і до військових як державної інституції, і до держави в цілому.

У селі Нижньому, на перший погляд, рай. Річка Сіверський Донець, ліси і яри. На в’їзді — табличка з датою заснування села — 1754 рік. У ті часи тут був зимівник Кальміуської паланки Війська Запорізького Низового. В архітектурі збереглися елементи з тих часів. Біля деяких будинків від вулиці стоять дерев’яні нібито колони. Насправді це конов’язь, козак приїздив і припинав свого коня. Спілкуються люди у селі українською мовою.

Нині в інтернаті на постійному лікуванні перебувають 155 важкохворих, 28 з них взагалі не встають з ліжка. «Для нас дуже важлива підтримка наших військових, дякуємо їм, що не залишають нас. Нам все це необхідне — ліжка дорогі, ми б самі ніколи їх не придбали», — каже керівник закладу Тетяна Осьміна.

Лікар розповідає, що розведення військ вони сприймають з острахом, але сподіваються, що влада все прорахувала й оцінила ризики. «Люди наші терплячі, навіть у найгарячіші дні 2014 року ніхто не поїхав звідси», — зазначає Тетяна Олегівна.

Вона розповідає, що довелося пережити. Влітку 2014 року бойовики перекрили дорогу і в заклад неможливо було довозити продукти з Луганська. Перекрилось фінансування, там уже була інша влада. Зарплату працівники не отримували 4 місяці. Під час обстрілів пацієнти сиділи по 2—3 години в підвалі. Коли бачили, що стріляють з «Градів» — медпрацівники заводили їх у підземелля. Там були продукти і вода.

«Але було літо, були овочі на городах, і співробітники приносили з дому продукти й годували пацієнтів. Українські військовики на блокпостах також ділились з нами своїми припасами. Потім ми знайшли постачальника в Рубіжному», — продовжує керівник закладу.

«Це вже вчетверте ми, українські військові, допомагаємо Нижнянському обласному психоневрологічному диспансеру. Передові позиції тут майже поруч... А в закладі перебувають дуже хворі люди. Вони не обирали своєї долі. Тому ми й приходимо на допомогу. Своїх у біді не залишаємо», — зауважив координатор проекту «Допомога Схід» офіцер Борис Кутовий.

У рамках проекту тільки за останні місяці на Донеччину та Луганщину надійшло два автопоїзди з 15-тонним гуманітарним вантажем на суму 5 мільйонів гривень для 17 медичних та лікувальних установ Донбасу.

Проект розроблено та координується військовими, впроваджено за допомогою Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України (голова ради Леонід Костюченко) та французької асоціації «Медична і благодійна допомога Франція — Україна» (керівник Діана Дольс).