Хліб-сіль іноземному гостю.

Уряд Китайської Народної Республіки нагородив ветерана Другої світової війни жителя м. Світловодська Федора Григоровича Пугача, який воював у Маньчжурії з Японією у 1945 році, ювілейною медаллю китайського народу.

Під час нагородження.

Щоб виконати почесну місію, на Кіровоградщину завітав Генеральний консул Генерального консульства Китайської Народної Республіки в Одесі пан Сун Ліцюнь. 

За словами пана консула, нещодавно в КНР відзначали 70-річчя з дня заснування республіки. За цей період у Китаї досягли значних успіхів у різних галузях. Але там ніколи не забувають людей, які зробили великий внесок в утворення нового Китаю. Тому китайський уряд прийняв рішення нагородити причетних до цієї події людей.

Дослідницьку роботу, в результаті якої було встановлено, що в Україні залишилось тільки троє ветеранів, які допомагали здолати японську Квантунську армію в Маньчжурії в травні 1945 року (що стало вирішальним етапом у звільнені Китаю від японського панування і як наслідок цього проголошенні КНР) провела Одеська обласна організація Національної спілки журналістів України. Двоє учасників тих подій (одна з них – жінка) живуть в Одесі, а третій – в Світловодську. 

Федір Пугач, якому виповнилося 92 роки, особисто зустрів поважну делегацію на порозі своєї домівки. Під час зустрічі полковник у відставці розповів, як він, 18-річний солдат, з побратимами здолав пішки майже півтори тисячі кілометрів розпеченою монгольською пустелею Гобі. На щастя для радянських солдатів, жорстоких боїв між ними і японцями не відбувалося. На той час американці скинули атомні бомби на Хіросіму й Нагасакі. Невдовзі Японія погодилася на капітуляцію.

«Увесь цей час, як я повернувся з війни, не пропускаю повз свою увагу жодної замітки про вашу країну. Бо ж з тих пір Китай у моєму серці. Назавжди», – зауважив ветеран.

Господар запросив гостей до святкового столу, адже, за збігом обставин, цього дня родина ветерана відзначала його день народження. 

Знімок на згадку з родиною українського захисника китайського народу.

Голова Одеської обласної організації НСЖУ Юрій Работін продемонстрував учасникам зустрічі відеозапис звернення ветерана-одесита, кавалера такої ж нагороди, до незнайомого йому світловодського побратима. У відповідь Федір Пугач передав тому щирі вітання і побажання міцного здоров’я.

Сун Ліцюнь пообіцяв Федору Григоровичу особисто відвідати його наступного року – з нагоди 75-річчя закінчення Другої світової війни.

Перебуваючи на Кіровоградщині, гості відвідали відому далеко за її межами галерею «Єлисаветград» у Кропивницькому, Кременчуцьку ГЕС, поспілкувалися з жителями області.

В організації перебування гостей на Кіровоградщині, й зокрема – в Світловодську, взяли участь голова Ради ветеранів міської організації ветеранів України Віталій Мєльохін, генеральний директор групи підприємств ТОВ «Дніпроенергобудпром» Михайло Литвиненко, власник галереї «Єлисаветград» Микола Цуканов, редактори світловодських районної та міської газет Світлана Калугіна і Тетяна Дроздова, директор телерадіокомпанії «Веселка» Альона Гуртова, обласна організація НСЖУ.

Довідково

Федір Григорович Пугач народився 1927 року на Олександрійщині. В січні 1945-го був призваний до лав Радянської Армії. Після підготовки в навчальній частині у червні 1945-го був направлений для проходження служби в Монгольську Народну Республіку в повітрянодесантну дивізію. Із серпня по вересень 1945 року брав участь у бойових діях з Японією. Після капітуляції Японії 2 вересня 1945 року Федір Пугач продовжив службу в лавах Радянської Армії до вересня 1951-го.

Фото Світлани КАЛУГІНОЇ.