Якби не календар, посівна техніка була б уже в полі.

У вихідні 1—2 лютого у південних районах удень температура повітря сягнула плюс десять градусів. Рівень вологи у метровому шарі ґрунту становить 70 міліметрів замість необхідних 105. Вітри, що схожі на весняні, а також плюсова температура, сприяють тому, що вологи може стати ще менше.

— Через такі погодні умови зміщуються графіки посіву ярих культур, — розповів директор департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Вінницької облдержадміністрації Микола Ткачук. — Сівбу необхідно розпочати раніше, аби максимально використати хоча б наявну вологу. Снігу на полях немає. Сподівання залишаються на дощі. Націлюємо господарства активно готуватися до виходу в поле.

Погодні умови, що склалися нині в регіоні, посадовець назвав аномальними. За його словами, середньодобова температура нинішнього січня — плюс один градус. За багато попередніх років перший місяць року завжди був з мінусовими позначками, найнижчі з яких становили 5—6 градусів морозу.

Тепла безсніжна зима завдає шкоди розвитку рослин. Негативно впливає і на їхній нинішній стан, і загалом на процес зимівлі.

Унеможливлює входження рослин у стан відносного спокою. За таких температурних режимів рослини виснажуються, втрачається великий вміст цукрів, що вкрай необхідні рослинам взимку. До того ж розвиваються хвороби, для їх появи сприятливим є температурний режим 4—5 градусів тепла.

Посадовець зазначає, що із 344 тисяч гектарів озимих колосових культур приблизно 28—30 тисяч га (7—8 відсотків) є слабкі й зріджені посіви. У задовільному стані — 20 — 22 відсотки, решта — у доброму стані.

Така само ситуація з посівами озимого ріпаку, загальна площа якого становить 56 тисяч гектарів.

Аналізуючи ситуацію, фахівці прогнозують втрати не так кількісних показників зернових, як якості збіжжя.

Вінницька область.