На знімку: Камери-ізолятори.

Регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в області Людмила Непийвода та спеціаліст регіонального представництва Секретаріату Уповноваженого в західних областях Юрій Гуменяк здійснили візит до державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№ 12)". Мета – вивчення стану забезпечення заходів із запобігання та поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Ізоляторів недостатньо

"В установі є інформація про запровадження карантинних заходів та пам'ятки щодо протидії поширенню коронавірусної інфекції. Тут здійснюють скринінг температури та опитування співробітників і відвідувачів. На контрольно-пропускному пункті та постах корпусних відділень є дезінфектори для рук та дезкилимки. Працівники належно забезпечені засобами індивідуального захисту (масками, одноразовими гумовими рукавицями). Проводиться дезінфекція рук. Так само захисними масками та частково рукавичками забезпечені засуджені та ув'язнені. Прогулянкові дворики та автозаки дезінфікують. Так само посилки, бандеролі та передачі для утримуваних осіб. Для тимчасової ізоляції осіб із симптомами коронавірусу визначені дві камери на сім ліжко-місць. Цього на випадок спалаху інфекції недостатньо", – повідомила Людмила Непийвода.

Ув'язнені прибувають до установи після медогляду та перебувають в ізоляторі впродовж 14 днів під наглядом медпрацівників. Медична частина закладу (на знімку) забезпечена засобами індивідуального захисту, жарознижувальними та противірусними препаратами, дезінфікуючими та антисептичними засобами.

Судові засідання – в режимі відеоконференції. Ув'язнених забезпечують масками. Опісля – температурний скринінг. Для забезпечення права комунікації із зовнішнім світом в установі облаштовані два інтернет-класи з ноутбуками та мобільними телефонами.

"Під час візиту виявлено й низку недоліків. Зокрема, медична частина не забезпечена рентгенустановкою та флюороапаратом, що важливо для раннього діагностування пневмонії. Не було експрес-тестів IgG|lgM до вірусу COVID-19 та на грип А та В. Порушуються права засуджених та осіб, узятих під варту, на безпечні умови утримання. Зокрема, прибирання та дезінфекцію камер здійснюють самі ув'язнені, навіть неповнолітні. Штатні дезінфектори з числа засуджених не призначені", – йдеться в доповідній записці за результатами перевірки установи № 12. 

Факти підтверджені

Під час перевірки 22 квітня Офісом Омбудсмана з'ясовано, що в одній із пенітенціарних установ західного регіону у двох працівників 21 квітня підтверджено коронавірус. Один випадок – швидким тестом, другий – методом ПЛР. Вони з 6 квітня перебувають на лікарняному. В установі провели епідеміологічне розслідування для встановлення кола осіб, з якими контактували хворі. Станом на 23 квітня серед утримуваних осіб немає підтверджених випадків захворювання на COVID-19.

Уповноважений з прав людини Людмила Денісова звернулася до міністра юстиції України Дениса Малюськи із проханням невідкладно вжити відповідних заходів щодо локалізації та недопущення поширення респіраторної хвороби COVID-19 серед працівників установи та утримуваних осіб.

25 квітня ув'язнені Чернівецького слідчого ізолятора забарикадувалися через новоприбулого ув'язненого із підтвердженим діагнозом COVID-19. Хворий перебуває в ізольованому блоці. Стан його здоров'я задовільний.

Група ризику

"За даними Мін'юсту, в кримінально-виконавчих установах та слідчих ізоляторах країни утримується понад 52 тисячі осіб. Разом із 28 тисячами працівників – це група ризику, яку треба тримати в полі зору щодо протидії коронавірусу", – розповідає Людмила Непийвода.

24 квітня Кабінет Міністрів підтримав законопроекти про амністію та умовно-дострокове звільнення. Якщо уряд надішле їх на розгляд Верховної Ради як невідкладні, то може бути амністовано понад 3 тисячі засуджених із групи ризику. Це особи із загальними захворюваннями, зокрема діти. А також ті, хто вчинив незначні та дрібні правопорушення, особи із близькими датами звільнення та затримані за злочини, не визнані міжнародним правом.

Такі безпрецедентні заходи щодо засуджених (групи осіб із високою вірогідністю зараження) покликані зупинити швидке поширення хвороби. Адже місця утримання під вартою не пристосовані до масштабних епідемій: неможливо дотримуватися дистанціювання та правил гігієни тощо. Більшість в'язниць переповнена, з тісними загальними камерами та недостатнім медобслуговуванням. Серед ув'язнених високі показники інфекційних та хронічних захворювань, зокрема туберкульозу, діабету та СНІДу.

Фото Людмили НЕПИЙВОДИ.