Очікується, що наша країна в підсумку вперше експортує за кордон майже 55 млн тонн зерна. Такий прогноз озвучила провідний експерт компанії «Укрaгроконсалт» Єлизавета Малишко під час міжнародного онлайн вебінару «Агробізнес проти кризи: хто вийде в плюс?», який зібрав чимало представників від агросектору.

За її словами, реалізація української пшениці відбувається цього маркетингового року набагато вищими темпами, ніж минулого. У першій половині (липень-грудень 2019-го) уже було вивезено 77% від експортного потенціалу.

— Ми скористалися тим, — зазначає Єлизавета Малишко, — що РФ торік трохи скоротила обсяги реалізації цієї культури, і Україна впевнено зайняла нішу, що відкрилася, вільно почуваючись на традиційних російських ринках — в Єгипті, Туреччині, Бангладеш.

Загалом, за її оцінками, нинішній сільськогосподарський сезон був багатий на досягнення. Так, наша держава засипала в засіки понад 75 млн тонн зерна. Крім того, зібрано високий урожай олійних. Таким чином, у сумі ми вперше наблизилися до рекордних 100 млн тонн.

Майбутній урожай зернових буде меншим. Хоча, за словами Єлизавети Малишко, зимівля культур пройшла чудово. Але це — якщо не зважати на відсутність снігу й відповідно, дефіциту вологи, який утворився ще навіть у зимовий період.

Нині на перший план виходить проблема зволоження ґрунту. Особливо в тих регіонах, де опадів не було останні три місяці. Але настільки погана ситуація не скрізь. У центрі країни, на заході та півночі вона краща. Є пожовтіння, але посіви озимих живі й навіть зеленіють. За рясних травневих дощів така пшениця дасть непоганий вал — разом з яровою врожай може сягнути 25,9 млн тонн (з 6,55 млн га збиральних площ). Це набагато нижче, ніж 28,3 млн тонн у 2019-м, але доволі високий показник. У такому разі експортний потенціал України перевищить 17 млн тонн. Певна річ, якщо в торговельні плани не втрутиться коронавірус.