У Києві пропонують розпочинати заняття для молодших, середніх і старших учнів у різний час, а за необхідності – організувати позмінне навчання. Це допоможе уникнути скупчення дітей перед школою в разі відновлення навчального процесу після карантину.

Такі пропозиції містяться у проекті «Регламенту відновлення освітнього процесу у закладах освіти м. Києва та режиму їх роботи після зняття карантинних обмежень», який днями представила директор департаменту освіти і науки КМДА Олена Фіданян. Документ презентували під час онлайн-трансляції на фейсбук-сторінках департаменту та веб-ресурсу НУШ.

Проект регламенту розробили з урахуванням досвіду КНР, Республіки Корея та вітчизняних Державних санітарних правил і норм. За словами Олени Фіданян, рекомендації розроблено так, щоб освітні заклади змогли одразу їх використовувати як інструкції для роботи керівників, вчителів, вихователів, медичного та технічного персоналу.

«Наші дії розпочнуться після прийняття рішення урядом про завершення обмежень, – уточнила Олена Фіданян. – Після того місцева влада (в даному разі – голова КМДА) приймає нормативний документ про те, коли буде розпочинатися робота з відновлення у закладах освіти».

За підрахунками департаменту, підготовчий період в освітніх закладах може тривати від 10 до 14 днів, з урахуванням видачі усіх необхідних нормативних документів. У цих процесах обов’язково мають брати участь медичні працівники, хоча далеко не в кожній школі вони є.

Оскільки карантинні обмеження триватимуть як мінімум до 22 травня, а наступні 10-14 днів підуть на підготовку до відновлення роботи навчальних закладів, «немає сенсу повертати дітей для фізичного сидіння за партою», наголосила керівниця департаменту. Тобто цей навчальний рік завершиться дистанційно, і до звичного життя школи повернуться тільки 1 вересня. А от дитсадки запрацюють раніше, щоб батьки малюків мали змогу піти на роботу.

Після завершення карантину освітяни мусять додатково подбати про здоров’я і безпеку дітей. За словами Олени Фіданян, ще до відновлення роботи закладів вчителі (класні керівники), вихователі, майстри виробничого навчання мають з’ясувати стан здоров’я своїх студентів, учнів чи вихованців і розділити їх на три списки за принципом «не хворів і не був в контакті», «перехворів, але зараз не в контакті» та «перебуває в контакті з хворими».

«Першими повернуться до навчальних закладів ті (працівники, вихованці, учні, студенти – Авт.), хто не перебував в контакті протягом останніх днів із хворими», зазначила Олена Фіданян.

Згідно з проектом регламенту, мам і тат на територію садочків та шкіл не пускатимуть. «Будемо звертатися до батьків, щоб вони поставилися до цього з розумінням», зауважила вона. Перед тим, як вести свого сина чи доньку до школи, батьки муситимуть виміряти їм температуру. Температурний скринінг проводитимуть вранці і в навчальних закладах (або ж опитуватимуть учнів щодо стану здоров’я).

З 1 вересня учні масово повернуться до повноцінного навчання, тож освітяни вже зараз міркують, як уникати скупчення дітей у переповнених столичних школах. Департамент рекомендуватиме закладам відкрити всі запасні входи й виходи й відповідно розподілити потоки школярів.

З тією ж метою школам порадять варіювати час початку занять. «До прикладу, початкова школа може приходити на 8 годину, середня – на 8-45, а старша – на 9-15», пояснює Олена Фіданян. Тобто наймолодші бігтимуть на перший урок, середні – на другий, а найстарші – на третій.

«Ще один з можливих варіантів – застосувати змінність навчання для паралелей або різних ступенів навчання», каже очільниця департаменту.

Взагалі пандемія змусить переглянути ставлення до багатьох речей, які раніше чиновники сприймали як належне. Як-от максимальна наповнюваність класів і груп.

«У класі має бути не більше 30 учнів. Це вимога закону про загальну середню освіту, яку ми в районах інтенсивної забудови порушували, щоб не створити другу зміну у навчальних закладах, – каже Олена Фіданян. – З 429 шкіл у Києві лише дві працюють у дві зміни. Цього разу ми будемо розглядати питання про прийом у перші класи і не будемо дозволяти більшої скупченості». У класі має бути 25-30 дітей, каже очільниця департаменту, тож школам рекомендуватимуть дотримуватись цієї норми. Щоб її не порушувати, деяким з них доведеться організовувати навчання у дві зміни.

Скріншот з відеотрансляції на фейсбук-сторінці департаменту освіти і науки КМДА.