Цю тему на такому рівні порушено вперше. Про це розповів заступник міністра закордонних справ Єгор Божок. Засідання відбулося учора, 27 травня, в онлайн-форматі.

Доповідачем від України на заході був Постійний представник Президента України в Автономній Республіці Крим Антон Кориневич. Він наголосив на триваючих порушеннях Росією основоположних принципів та норм ОБСЄ та міжнародного права. Держава-агресор продовжує незаконну окупацію Автономної Республіки Крим та м. Севастополь, що супроводжується зростаючою мілітаризацією півострова та прилеглих територіальних вод, повідомляє прес-служба МЗС України.

Представник України зазначив, що Росія під надуманими приводами перешкоджає судноплавству в Азово-Чорноморському регіоні, що є брутальним порушенням норм міжнародного морського права. Триває інтенсивна мілітаризація Азовського моря. Така деструктивна політика РФ має негативні наслідки не лише для України та інших країн Чорноморського басейну, а й для більш широкого регіону.

Окрему увагу доповідач від України звернув на грубе порушення прав та свобод людини в Криму, незаконний призов громадян України до російської армії, утиски кримських татар, незаконне ув'язнення громадян України та інші тяжкі злочини держави-окупанта в Криму.

Делегації висловили глибоке занепокоєння у зв'язку із загрозливою безпековою ситуацією в Азово-Чорноморському регіоні та поза ним, позначеною конфліктами, що завдають серйозного удару європейському безпековому порядку. Повага до міжнародного права, принципів незалежності, суверенітету та територіальної цілісності, Конвенції ООН з морського права у частині забезпечення вільного судноплавства є вкрай важливими для відновлення безпеки та співпраці у Чорноморському регіоні. Саме злочинні дії Росії проти України та Грузії вкрай негативно впливають на безпекову ситуацію та налагодження співпраці у цьому регіоні.

Учасники засідання закликали Росію надати безперешкодний доступ міжнародним організаціям на окупований Кримський півострів для отримання достовірної інформації про безпекову та гуманітарну ситуацію на півострові. Вони також обговорили шляхи посилення моніторингової діяльності СММ ОБСЄ з відстеження ситуації із перешкоджанням судноплавства в Азовському морі та його економічних, соціальних наслідків для прибережних районів України. Важливим є інформування з боку Місії про незаконну мілітаризацію тимчасово окупованого Кримського півострова, зокрема проведення там військових навчань. Звіти Місії мають також відображати наслідки такої політики держави-агресора для навколишнього середовища, здоров'я та безпеки людей, які проживають у прилеглих районах.

Партнери України чітко наголосили, що активізація військової діяльності НАТО у Чорному морі є прямим наслідком агресії Росії проти Грузії та України. Вони запевнили українську та грузинську сторони у намірі продовжувати тісну співпрацю.