Днями в Мінрегіоні відбувся онлайн-прес-брифінг заступника міністра Наталії Хоцянівської щодо основних положень законопроекту № 3613 «Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку погашення заборгованості споживачів з оплати житлово-комунальних послуг».

Нагадаємо: нещодавно у Верховній Раді України народні депутати зареєстрували проект закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку погашення заборгованості споживачів з оплати житлово-комунальних послуг», який викликав чималий резонанс у суспільстві.

Як зазначила Наталія Хоцянівська, тема погашення заборгованості населення за ЖКП виникла давно, але досі не мала моделі вирішення. Сьогодні ж є можливість розпочати роботу щодо врегулювання цього питання, враховуючи інтереси всіх сторін: держави — споживачів — підприємств.

За словами Наталії Хоцянівської, борги створюють нерівні умови для учасників ринку житлово-комунальних послуг та підвищують соціальне напруження в суспільстві, зокрема між споживачами, які добросовісно та своєчасно оплачують послуги, та тими, хто нехтує своїми обов’язками. Це безпосередньо впливає на можливість функціонування підприємств галузі, надання ними якісних, життєво необхідних послуг.

Законопроектом № 3613 передбачено запровадження обов’язкової реструктуризації заборгованості населення (якщо заборгованість перевищує суму, визначену урядом за кожним видом житлово-комунальних послуг, станом на 01.10.2020 р.), терміном до 5 років при умові, що загальна сума платежів (поточних та платежів із погашення реструктуризованої заборгованості) не повинна перевищувати 25% доходів для субсидіантів і 20% — для пенсіонерів та інших осіб, які отримують будь-які види соціальної допомоги. На споживачів, які уклали договір про реструктуризацію заборгованості, поширюється чинний порядок нарахування субсидій на оплату житлово-комунальних послуг для оплати поточних платежів. І це, безперечно, плюс.

А от те, що законом запроваджуються певні тимчасові обмеження до боржників з оплати житлово-комунальних послуг, викликає невдоволення громадян.

Що ж це за обмеження? Зокрема, за рішенням суду може бути обмежено право виїзду за межі України, керування транспортними засобами, користування зброєю, полювання.

Додамо, що у разі не укладання договору реструктуризації та не сплати поточних платежів заборгованість, яка утворилася станом на 01.10.2020 р., стягується за рішенням суду. Заходи, які можуть бути застосовані до боржника, визначаються Законом України «Про виконавче впровадження».

За словами Наталії Хоцянівської, щойно зареєстрований законопроект уже встиг обрости міфами. Деякі вона спробувала розвінчати під час прес-брифінгу.

«Зокрема міф, що за борги забиратимуть квартиру. Хочу зазначити: Законом України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі, якщо сума, яка підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати (станом на 01.01.2020 р. це 94460 гривень), звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване таке житло, не здійснюється.

Другий популярний міф — обов’язково забиратимуть 50% заробітної плати. За рішенням суду може бути утримано 50%, але до суду можна і не доходити, а обмежитися договором реструктуризації. Тут доведеться погодитися.

Третій міф — насамперед постраждають малозабезпечені верстви населення. Не постраждають, — впевнена чиновниця. — Малозабезпечені користуються субсидією. Крім того, законопроект передбачає наявність комісій на місцевому рівні, де розбиратимуться з можливостями оплати послуг та погашенням боргів.

Реструктуризуватимуться надумані борги — ще одне твердження, що не відповідає дійсності. У разі незгоди з сумою боргу споживач звертатиметься до комісій на місцевому рівні, де розбиратимуться з питанням боргу. Крім того, якщо споживач впевнений у своїй правоті, він може звернутися до суду.

Також неправдива інформація, що заборона щодо виїзду за кордон, користування транспортними засобами та зброєю почне діяти одразу з прийняттям закону», — повідомила Наталія Хоцянівська.

Вл. інф.