Транспортування врожаю часто лягає на плечі сільгоспвиробників. Тож прикарпатські аграрії отримують за вирощене менше прибутку, ніж, приміром, їхні колеги із центральних та південних регіонів. До всього, на Прикарпатті очікується вагомий недобір збіжжя.

Повним ходом збирають озиму пшеницю у приватній фірмі «Богдан і К» Снятинського району. «Через дощі стартували на десять днів пізніше, ніж торік. Культура в задовільному стані. Торішніх показників урожайності не досягнемо, бо травневі заморозки з’їли не менш як 10 відсотків ваги зерна. Навіть якщо зовні колос гарний, то маси нема. Для зберігання маємо по два зерноочисні та сушильні комплекси», — каже засновник ПФ «Богдан і К» Богдан Тимофійчук.
Клин озимої пшениці в області чималий — майже 54,9 тис. га. Поля вже налилися стиглим зерном на півдні краю, у тому ж таки Снятинському районі. У північніших ще не збирають. Бо колос наче дозрілий, та нижня частина ще зеленіється.

«Показники врожайності будуть істотно нижчими від торішніх 55,1 ц/га. Прогнозовано, зважаючи на травневі заморозки та червневі зливи», — стверджує директор департаменту агропромислового розвитку Івано-Франківської облдержадміністрації Іван Андріїшин (на знімку).

Так само гірше зародив озимий ячмінь. Його збирання сільгосппідприємства завершують. Загальна площа — 13,7 тис. га. Середня врожайність — 52,1 ц на круг. Роботи затягуються через часті опади. Недобір до рівня минулого року — 30 кг на гектарі.

Озимий ріпак дозріває на 23,47 тисячі гектарів. Цю олійну культуру обмолочують у Снятинському, Городенківському та Коломийському районах. Та в більшості ще вичікують через високу вологість. Одночасно розпочали збирати горох. Його цьогоріч посіяли лише 290 га. Очевидно, й ця культура не дотягне до торішнього показника врожайності — 32 ц/га.

Зернових елеваторів в області достатньо. Зберігання вирощеного ускладнене хіба що для невеликих сільгосппідприємств, яким важко забезпечити належні санітарні умови у своїх господарствах. Тож часто вдаються до послуг потужних елеваторів.

Зернотрейдери платять за зерно, завантажене у вагони. Тут мають перевагу ті підприємства, де поблизу збережені товарні залізничні станції. Торік на Прикарпатті потугами сільгоспвиробників вдалося відстояти вузлові пункти в тих же Городенці та Снятині. Доставка до елеватора на відстань 60 км, приміром, стає у 120 грн на тонні. Зберігання — ще 2 грн за тонно-добу.

В угодах купівлі-продажу продавець нерідко зобов’язується замовити й оплатити вагони для перевезення до пункту призначення: порту чи на борт судна тощо. Отож, ринкова ціна на збіжжя в різних регіонах значно різниться. Умови вирощування схожі, затратні матеріали, трудовий ресурс майже однакові. Та заробляють прикарпатські аграрії менше, бо виплачують немалі суми за транспортування — в середньому 1200 грн за тонну збіжжя.

Івано-Франківська область.

Фото автора.