Можемо нарешті з полегшенням видихнути. І ті, хто принишк був у очікуванні прийняття, на їхню думку, єдиного правильного рішення про списання комунальних боргів через коронавірус... І ті, кому подих перехопило від тої кричущої несправедливості! Мовляв, ми платили-платили, зі шкіри пнулися, а комусь — он — пробачають-списують?!

Заспокойтеся, шановні! Про це розповіла голова підкомітету з питань розвитку конкуренції та рівних умов для бізнесу Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Людмила Буймистер.

«...Цього року... ситуація нестандартна через COVID і... рішення... прийняте урядом... не накладати штрафні санкції на побутових споживачів за несплату і заборонити їх відключення. Багато споживачів подумали, що... за комунальні послуги можна не платити...» — прокоментувала Людмила Буймистер і зазначила, що сума заборгованості аж надто велика, а комунальники нічого не можуть вдіяти з боржниками: ні відключити їх, ні нарахувати штрафи. При цьому економічні можливості погіршилися не тільки в споживачів, а й у самих підприємств.

«...Проблема наростатиме. Тут необхідні... системні рішення, але всі вони болючі... борги зростають — і їх слід повертати...» — каже глава підкомітету.

Вона додає, що згідно із соціологічним опитуванням Центру Разумкова, співвітчизники не бажають списання боргів, вбачаючи в цьому порушення соціальної справедливості: «...Або всі повинні оплачувати, або ніхто. Або ми повинні дарувати енергоносії народу... і вважати, що вони повинні бути безплатними...».

На думку Людмили Буймистер, рішення проблеми — поза межами лише енергетики, і вимагає комплексного підходу: «...Який... більше в площині... спільної економічної стратегії держави, розуміння, яким шляхом... ми виведемо країну з кризи...» — підсумувала очільниця підкомітету.

Державна служба статистики підбила підсумки і повідомляє, що на споживчому ринку спостерігалася дефляція. Так, у серпні порівняно з липнем цього року ціни знизилися на 0,2%, проте від початку року зросли на 1,2%.

Продукти харчування та безалкогольні напої порівняно з липнем подешевшали на 1,5%. Лідирують овочі та фрукти — 13,5% та 8,4% відповідно. На 0,9—0,6% знизилися ціни на кисломолочну продукцію, безалкогольні напої, продукти переробки зернових, макаронні вироби, цукор. Водночас на 3,4—0,9% подорожчали яйця, рис, м’ясо та м’ясопродукти, соняшникова олія. Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби підвищилися на 0,5%.

Зростання цін (тарифів) на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива на 5,7% відбулося в основному за рахунок підвищення цін на природний газ на 37,7%. Ціни на транспорт зросли на 1,2% насамперед за рахунок подорожчання палива та мастил на 2,8%, автомобілів — на 2,4%.

Насамкінець оперативна інформація від Міністерства розвитку громад та територій України. Вона стосується стану підготовки водопровідно-каналізаційного господарства України до опалювального сезону.

За інформацією, що надійшла від обласних та Київської міської державних адміністрацій, загалом по Україні на початок поточного місяця відремонтовано або замінено майже 83% водопровідних мереж, понад 80% каналізаційних мереж, 89,5% водопровідних насосних станцій, 83,2% каналізаційних насосних станцій, 82,8% водо-провідних очисних споруд, понад 81% каналізаційних очисних споруд, 83,6% водозаборів з поверхневих джерел та понад 86% свердловин. На сьогодні, мабуть, вже більше?

Водопровідно-каналізаційне господарство України, підсумовують міністерські фахівці, потребує модернізації та оновлення. Зараз Мінрегіон залучає кошти на реалізацію низки інвестиційних проєктів, які підтримуються Світовим банком та Європейським інвестиційним банком.

Отже, життя триває. Коли б не війна, коронавірус та інші несуттєві дрібниці, було б хоч і надто буденно, зате не так моторошно. Тримаймося.

Підсумовував Віктор БОНДАР.