На Сумщині соняшник уже обмолочено більш як на половині площ — зібрано понад 436 тисяч тонн олійного насіння.

Роботи на полях, засіяних гречкою, просом, соєю, кукурудзою та соняшником, тривають з різною інтенсивністю. На останню впливають погода та мотивація: коли щось ще може «посидіти» на стеблі та хоч трохи налитися, гріх не дочекатися додаткового валового приросту.

У департаменті агропромислового розвитку облдержадміністрації запевняють, що Сумщина і за валовим збором зернових, і за їхньою урожайністю вийшла на лідируючі позиції в державі. Спрацював принцип «не було б щастя, та нещастя допомогло»: Україну нинішнього сезону атакувала посуха, але розподілилася вона нерівномірно. Центральні та південні регіони постраждали сильніше, ніж інші. Тому області, де з неба впало більше води, й обігнали сусідів, у котрих природа щодо вологи була аж надто ощадливою.

Ця формула не стосується окремих західних областей: там хоч і частіше дощило, їм складно стати «житницею» через малоземелля. Бо, наприклад, у Дніпропетровській області під основні сільськогосподарські культури цього року було відведено 1,84 млн га, у Запорізькій — 1,6 млн га, а у Івано-Франківській або Чернівецькій у 8—9 разів менше.

«Раніше центральні та південні регіони щодо валового виробництва зерна домінували в Україні, але тепер вони через кліматичні зміни поступово втрачають свої позиції», — каже директор департаменту агропромислового розвитку Сумської ОДА Олександр Маслак.

Сумщина щодо площ, відведених під основні культури, із показником 1 млн 53 тис. га може вважатися типовим «середнячком». Попереду за кількістю гектарів — десять областей. Але станом на 24 вересня у регіоні намолотили аж 2 млн 273 тис. тонн збіжжя, серед якого зернові та зернобобові становлять 1 млн 674 тис. тонн. Тут треба враховувати, що залишилась недоладованою половина площ, а це свідчить про неабиякі невикористані резерви — зазвичай основні намолоти зернових дає кукурудза, а її збирання нині у розпалі. Тому область щодо валового збору зернових може навіть перевершити власний рекорд: кілька років тому на Сумщині зібрали 4,5 млн тонн зерна, і в наступні роки до цього показника лише наближалися.

Класична культура зернової групи, як відомо, — це пшениця, і її на Сумщині цього року намолотили майже мільйон тонн. Урожайність пшениці в області виявилась найвищою в Україні: озимі та ярі поля дали на круг 53,4 центнера з гектара.

Показник 50 ц/га, окрім Сумщини, перейшов лише один український регіон: на сусідній Харківщині одержали 51,45 центнера пшениці з гектара.

Тому кому посуха, а кому... Написати «мати рідна» перо не повертається, а от «додаткові можливості» — це можна. Аграрії Сумщини попри коронавірус та економічну кризу цього року придбали більше сільськогосподарської техніки, ніж минулого. Вони готові зайняти на ринках ніші, звільнені сусідами.

Фото sumynews. com.