Питання відповідальності урядовців за безпрецедентний підрив національної безпеки в частині протидії пандемічним викликам має стати предметом детального розгляду та обговорення на перших засіданнях Верховної Ради України в новому році. Таке переконання висловила заступниця голови парламенту Олена Кондратюк на своїй сторінці у Фейсбуці.

«Кожна країна намагається забезпечити власний стратегічний запас вакцин від COVID-19. Світ дуже швидко розділився на тих, хто має доступ до якісної вакцини (Pfizer/BioNTech) й тих, хто змушений чекати гуманітарної допомоги чи доброї волі сусідів... Або замовляти те, що залишилося... Вчасна та всеохопна вакцинація населення від коронавірусу стає завданням № 1 в порядку денному кожного мудрого й відповідального уряду», — наголосила Олена Кондратюк.

Вона навела дані Bloomberg, за якими 45 країн уже розпочали щеплення своїх громадян від COVID-19, розподіливши 32,4 млн доз вакцини. Зокрема, в Ізраїлі на 100 громадян уже припадає 22 дози щеплення, у США — 3,3, у Великій Британії — 4,6, у Данії — дві дози, в Італії — 1,4, в Іспанії — 1,3, Канаді — 1,1, Литві та Естонії по одній дозі, у Латвії — 0,52. У Німеччині зроблено 758 тис. щеплень (0,91 на 100 осіб населення), у Польщі використано 310 тис. доз вакцини (0,82/100).

«Албанія, з населенням менш як у Києві, з 11 січня розпочала масову вакцинацію. Зокрема, уряд цієї країни отримав першу партію у 500 тисяч доз вакцин від COVID-19 від Pfizer/BioNTech. У лютому розпочинається безоплатна вакцинація в Молдові. Так само якісним «Пфайзером», закупленим за державні кошти», — повідомила О. Кондратюк, зауваживши, що володіння достатніми запасами вакцин і навіть темпи вакцинації від коронавірусу з суто медичного питання переходять на зовсім інші рівні. Це нині невід’ємна складова національної безпеки кожної країни, а ще лідерства та політичної відповідальності.

«Ми бачимо, як Папа Римський Франциск закликає всіх людей вакцинуватися від коронавірусної інфекції, бо це моральний борг кожного — захистити не лише себе, але й життя оточуючих. До речі, Ватикан також розпочав вакцинацію, і Папа Франциск став одним із перших, хто вакцинувався. Обрані президент США Джо Байден і віце-президентка Камала Гарріс публічно вакцинувалися від «корони», демонструючи власним громадянам особистий приклад лідерства. Це сигнал суспільству, що закуплена владою США вакцина безпечна. Що іншої альтернативи, ніж масова вакцинація, для зупинки нескінченних локдаунів — немає. Рано чи пізно доведеться вакцинуватися майже всім», — зазначила політик, додавши, що недостатній обсяг закуплених вакцин від коронавірусу і проблеми з організацією масової імунізації вже стали підставами для перших відставок урядовців у країнах ЄС.

«Через відсутність належної комунікації й запізнілі рішення, які приймалися без чіткого плану дій та призвели до гальмування імунізації — у Латвії висловлено недовіру міністерці охорони здоров’я Ілзе Вінькеле», — повідомила О. Кондратюк, зауваживши, що на всьому цьому фоні Україна, яка досі не розпочала вакцинацію та має нульові запаси вакцин від COVID-19, виглядає повним лузером, як країна третього світу.

«Єдине, на що спромоглися наші чиновники — домовитися про закупівлю китайської вакцини, ефективність якої ще не доведена... Так і не дано відповіді на запитання, яку саме вакцину отримає Україна в рамках ініціативи COVAX. Відсутня комунікаційна кампанія і взагалі розуміння: як, коли і де зможе безплатно вакцинуватися кожен українець. Додайте сюди недовіру до влади і дуже велику недовіру до будь-яких вакцин загалом і ми отримаємо сумні перспективи добитися охоплення щепленням перших 20 млн людей, які у нас входять до групи ризику», — наголосила заступниця голови парламенту.

Політик переконана, що питання відповідальності наших урядовців за безпрецедентний підрив національної безпеки в частині протидії пандемічним викликам має стати предметом детального розгляду та обговорення на перших засіданнях Верховної Ради в новому році. «Хто з членів уряду понесе відповідальність за те, що українці досі без вакцин? Адже через таку непрофесійність і бездіяльність влади страждають у першу чергу українці.

Саме наші громадяни розплачуються за весь цей фестиваль некомпетентності своїм здоров’ям і навіть життям», — констатувала Олена Кондратюк.

Вл. інф.

Фото: Верховна Рада України (Фейсбук).