Ліс — найбільший ресурс Закарпаття. І найцінніший, бо здатен відновлюватися. Ось лише цифри-підтвердження, що закарпатський ліс — справді коштовний скарб України. Ліси займають 51,2 відсотка території області. Це найвищий показник в Україні! Площа всіх лісів регіону — 687,9 тисячі гектарів. З них 588,9 тис. га (або 87,1 відсотка) належить підприємствам обласного управління лісового і мисливського господарства. Решта — у постійному користуванні Мінекології, Міносвіти, Міноборони і — землі запасу.

Водночас доречно додати, що природно-заповідний фонд займає 182,4 тис. га, або 14 відсотків земель області.

Ще один промовистий факт: загальний запас деревини в області — понад 270 млн кубометрів. І якщо на гектарі в Україні пересічно зростає 186 кубометрів, то на Закарпатті — 350! А тепер нескладно помножити цю цифру на кількість гектарів, а далі на ціну кубометра... І тоді фахові економісти зможуть (хай і приблизно) назвати огром цього багатства.

Наголосимо: у області діють два десятки державних лісових — дослідних і мисливських — господарств. У них і споріднених з ними підприємствах традиційно зайнята велика кількість краян.

Правда, з лютого і аж до кінця вересня минулого року посада керівника обласного лісомисливського управління залишалася вільною... Відтак з кінця вересня декілька тижнів галуззю керував чернівчанин Віктор Яковець. Але через певні обставини він покинув посаду. Тож тепер обллісгосп знову без першої особи. А раз так, то, зрозуміло, що й контроль за всією діяльністю лісгоспів не такий, як мав би бути.

Тож на цьому тлі голова ОДА Анатолій Полосков, який очолює область з 7 грудня, зібрав на нараду керівників облуправління і директорів лісгоспів. 

— Про проблеми треба говорити відверто. Не виправдовувати безвідповідальність і безгосподарність виключно об’єктивними обставинами. Детально аналізувати лісогосподарську діяльність, шукати нові підходи. Разом працювати над покращенням результатів, — так розпочав з лісівниками розмову Анатолій Полосков (на знімку).

І одразу ж зазначив: «Ситуація у лісовій галузі області викликає серйозне занепокоєння. Часто бачимо повідомлення, документування (фотографії, відео), що у нас є проблеми з незаконними вирубками, зокрема, у заповідниках. Ситуація, як на мене, вже загрозлива, тому що всі або втрачаємо контроль над ситуацією, або виправдовуємо свою безвідповідальність чи бездіяльність якимись високими словами».

Було названо суб’єктивні й об’єктивні чинники, які ускладнюють і погіршують лісогосподарську діяльність.

За словами Анатолія Полоскова, існують істотні відмінності у діяльності лісгоспів у гірських та низинних районах. Варто шукати нові підходи, аналізувати лісогосподарську діяльність і покращувати її. Ми розуміємо вплив діяльності лісогосподарств на громади. У деяких випадках для окремих ОТГ лісгоспи є найважливішим джерелом формування дохідної частини бюджету, тому завдання кожного господарства працювати над підвищенням ефективності своєї роботи, покращувати показники діяльності, не допускати заборгованості із зарплат і зі сплати податків. «Я готовий у межах своїх повноважень допомагати тим, хто хоче працювати чесно, хто хоче виправляти ситуацію — так, щоб мешканці побачили зміни у лісовій галузі Закарпаття!», — підкреслив очільник облдержадміністрації.

Йшлося також про низку інших важливих питань.

Зокрема, про вплив деяких змін, внесених до урядової постанови від 9 грудня №1224. Згідно з нею, обсяги заготівлі деревини та її реалізації суттєво зменшаться, а відповідно зміняться й надходження до зведених бюджетів. Це вплине на діяльність лісгоспів, зокрема гірських (Брустурянський, Мокрянський, Рахівський, Ясінянський). Про можливе скорочення працівників заявив керівник Брустурянського ЛГ, де зараз працює понад 300 осіб — майже третина з них може втратити роботу.

За результатами зустрічі ухвалено протокол, з яким облдержадміністрація звернеться до уряду та Держлісагентства України щодо перегляду законодавчих і нормативно-правових актів, аби внести до них деякі зміни, а також щодо виправлення ситуації з кадровою політикою в лісовому господарстві Закарпаття.

ДОВІДКА ОДА

За останні п’ять років в області заготівля деревини зменшилася на 428 тис. кубометрів. До зведеного бюджету сплачено у 2018 р. — 451 млн грн, 2019 р. — 423 млн грн, 2020 р. — 375 млн грн. Прибуток: 2018 р. — 50 млн грн, 2019 р. — 25 млн грн, за 9 місяців 2020 р. — 11 млн грн. Зведена цифра в області — 11 млн грн — прибуток, але при цьому збитки — 6 млн грн. Збитковими є такі господарства: Великоберезнянське, Воловецьке, Мокрянське, Перечинське, Хустське.

Василь НИТКА.

Ужгород.

Фото прес-служби ОДА.