Чимало юних жителів міст і сіл Дніпропетровщини зустрінуть навчальний рік у реконструйованих і навіть абсолютно нових навчально-виховних закладах.

В обласному центрі проводять комплексну підготовку шкіл і облаштовують території. Так, у провулку Крамського в НВК № 30 установлюють мережі зовнішнього освітлення, щоб увечері дітям було зручно повертатися додому. «Цей провулок з’єднує школу й жваву пішохідну вулицю нижче. Нею діти йдуть до школи, однак біля самого закладу тривалий час не було освітлення. Тому тут протягнуть приблизно 770 метрів повітряної мережі й установлять 22 світильники», — розповів начальник експлуатаційно-технічного району № 2 КП «Міськсвітло» Андрій Алексєєв.

Комплексну термомодернізацію провели в СЗШ № 2 на вулиці Юрія Савченка, 1. У рамках спільного інвестиційного проекту міста з ЄБРР утеплили фасад і горище, замінили вікна, встановили індивідуальний тепловий пункт і прилад обліку.

«Школа побудована в 1936 році й потребувала відновлення. Тепер вона має більш сучасний вигляд, температура відповідає встановленим нормам. Ми готові до нового навчального року», — завіряє її директорка Наталя Пшеничникова.

За інформацією КП «Дніпровська муніципальна енергосервісна компанія», тут утеплили понад три тисячі квадратних метрів фасаду, 670 кв. м даху та замінили 175 кв. м вікон. Завдяки проведеним заходам удалося уникнути 40% базового рівня енерговтрат.

Активність громадян — запорука успіху

У школі № 129 по вул. Космонавтів, 1 реалізуються одразу три проекти-переможці міської програми «Бюджет участі».

«Старі двері, які стояли із самого зведення закладу, замінили на нові металопластикові, енергозберігаючі й звукоізоляційні. Встановили також сучасні вікна. Підлога була нашим найболючішим питанням, вона так зносилася, що вкрилася плямами. Тепер у коридорі на другому поверсі лежить новенький зносостійкий лінолеум», — зазначила авторка проектів Олена Гордієнко. Як розповіла директорка школи Наталя Ширяєва, замінили 260 кв. м покриття підлоги, встановили три вхідні двері й шість великих вікон. Попереду реалізація ще двох проектів.

«Ці проекти витримали велику конкуренцію, зібравши на свою підтримку майже десять тисяч голосів — високий показник серед шкіл. На цьому активісти навчального закладу не зупинилися. На 6-й етап «Бюджету участі» вони подали ще два проекти, які нині перебувають на розгляді», — заявив головний фахівець відділу міської ради Владислав Соловйов.

Тим часом у місті Апостоловому Криворізького району фінішує масштабне відновлення школи  № 3 — найстарішої у цьому населеному пункті. Тут навчаються півтисячі дітей. Така реконструкція відбувається вперше за 90-літню історію закладу.

Осучаснять класні кімнати, кабінет фізики, учительську, їдальню. Будівельники шпаклюють, фарбують, кладуть плитку, вирівнюють підлогу. Навколо школи встановлено новий паркан. Тут упорядковують територію. На задньому подвір’ї з’явилася тротуарна плитка, готуються посадити фруктовий сад. Крім того, у школі будуть три спортивні майданчики для молодших і старших учнів, а також легкоатлетичний. Завершаться роботи озелененням.

«На першому поверсі триває фарбування. Практично готовий харчоблок. Завершуємо оздоблення на другому. На підлогу вже послали лінолеум, змонтували підвісну стелю», — розповів начальник ділянки Артур Колесник.

На пустирях виростають дитсадки

Новий дитсадок на 80 осіб уперше з’явиться на місці пустиря в Старих Кодаках. Стильну двоповерхову будівлю утеплили й прикрасили яскравими елементами.

«Усередині на дітей також чекає різнобарв’я. У кожній групі — свій колір. Він «зустрічатиме» на входах і в ігрових», — розповів представник підрядника Євген Клоченко.

Місцева жителька Тетяна Самарець щодня встає рано вранці, щоб відвезти трирічного Саву в дитсадок у сусіднє Авіаторське: «Новий, класний, по-сучасному обладнаний дитячий садок — наша мрія й наш успіх. У великих містах люди платять великі гроші, щоб потрапити в такі приватні дошкільні заклади. А в нас у селі буде свій».

На першому поверсі підрядники закінчують малярні роботи. Монтують датчики охорони й пожежної сигналізації. Установлюють поручні, облаштовують ясельну й молодшу групи, кабінет лікаря, простору кухню з харчоблоком. На другому поверсі обладнають кабінети психолога й методиста, приміщення для середньої і старшої груп. У кожному — спальні в одному стилі, а також ігрові.

«У нас чудовий актовий зал. Там багато простору, гарна акустика. Можна проводити заняття з музики й фізкультури, навіть концерти», — підкреслила директор Старокодацького дитсадка «Перлинка» Світлана Коваленко.

Робітники облаштовують спортивний та ігрові майданчики, встановлюють альтанки й гойдалки. Як зазначив голова Новоолександрівської громади Дніпровського району Олександр Візір, для майбутнього дитсадка громада закупила меблі та обладнання. Нині для нього підбирають співробітників.

Крім ремонтів і будівництва в регіоні вирішують питання і з технічним переозброєнням педагогів навчально-виховних закладів. Так, за державні й місцеві кошти закуплять ноутбуки для 5,3 тисячі вчителів 309 міських і сільських шкіл.

У педагогів — гаджети

«Якщо раніше неможливо було уявити вчителя без указки, то сьогодні — без ноутбука. У пандемію дистанційне навчання — чи не єдина форма організації освітнього процесу. Тому держава виділила субвенцію на забезпечення педагогів новими гаджетами. Наша область одержала понад 80 мільйонів гривень», — зазначив директор департаменту освіти і науки ОДА Олексій Полторацький.

Частка місцевих громад у співфінансуванні становить від 10 до 30% залежно від чисельності населення території. Насамперед гаджетами забезпечать учителів опорних закладів і шкіл, у яких понад сто учнів. Найбільше їх надійде у Дніпро, Кривій Ріг, Апостолівську, Верхньодніпровську, Синельниківську, Іларіонівську, Солонянську громади.

«Для педагогів нашого опорного закладу й трьох філій придбають 44 ноутбуки. До держсубвенції громада додала 88 тисяч гривень. Зі своїм гаджетом на дистанційці вчитель зможе працювати й у школі, і вдома. На уроці в класі — додати більше творчості. А для учнів стануть доступними презентації і перегляди навчальних фільмів», — зазначає начальник відділу освіти Святовасилівської громади Ксенія Майтала.

Загалом для придбання ноутбуків для українських учителів держава виділила приблизно мільярд гривень.

Дніпропетровська область.

На знімку: в будівлях провели термомодернізацію.
Фото з відкритих джерел.