Кабінет Міністрів вніс зміни до постанови про встановлення карантину, які передбачають запровадження жовтих та зелених ковід-сертифікатів та можливість для бізнесу самостійно визначатись, якого формату карантинних обмежень вони дотримуватимуться.

«Держава дала всім громадянам змогу вакцинуватися, тож ми дозволяємо роботу закладів у жовтій або червоній зоні за умови, що колектив та відвідувачі матимуть відповідні ковід-сертифікати. Це нормальні умови для того, щоб не блокувати економіку, не закривати школи та садочки, не переривати навчальний процес, не зменшувати ВВП і надходження до бюджету», — вважає Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко висловив думку, що ці зміни започатковують повернення до нормального доковідного життя. Ухвалені зміни, зокрема, передбачають, що обмеження жовтої та червоної зони епідемічної небезпеки не поширюватимуться на ті заклади, у яких колектив і відвідувачі мають ковід-сертифікат, що засвідчує вакцинацію, дійсний протягом 72 годин негативний ПЛР-тест або довідку про перенесену протягом останніх кількох місяців коронавірусну хворобу.

«Це дасть змогу ефективно стримувати епідемічну ситуацію та зберегти економічну активність», — зазначив В. Ляшко, повідомивши, що жовтий ковід-сертифікат міститиме інформацію про перше щеплення, а зелений — про повний курс. Тож у разі запровадження жовтого рівня епідемічної небезпеки передбачені для нього обмеження не застосовуватимуться, якщо всі учасники (відвідувачі) та щонайменше 80 відсотків організаторів масових заходів, працівників кінотеатрів, театрів, музеїв чи інших культурних закладів, спортзалів та басейнів матимуть жовтий чи зелений ковід-сертифікат.

Обмеження червоного рівня не будуть застосовуватися за умови наявності в усіх учасників (відвідувачів), працівників та організаторів масових заходів, у тому числі релігійних, працівників кінотеатрів, театрів, музеїв чи інших культурних закладів, розважальних закладів, ТРЦ, закладів громадського харчування, ринків, спортзалів та басейнів зеленого ковід-сертифіката, який свідчить про повну вакцинацію.

Водночас міністр охорони здоров’я звертає увагу, що вирішувати, яким шляхом рухатися (вакцинуватися й надавати послуги вакцинованим чи дотримуватися всіх карантинних обмежень), буде власник закладу.

Коли йдеться про заклади освіти та дитячі садки, то на жовтому рівні епідеміологічної небезпеки вони можуть працювати за умови, що 80 відсотків викладацького складу вакциновано хоча б однією дозою. У разі запровадження червоного рівня заклади освіти працюватимуть лише за умови, що 100 відсотків їхніх працівників мають зелений ковід-сертифікат, який передбачає повний курс вакцинації.

Перевіряти наявність у працівників та відвідувачів закладів відповідних ковід-сертифікатів будуть спеціальні органи. «У нас є закон про захист населення від інфекційних хвороб, у якому йдеться про так званий декретований контингент, коли до роботи у тій чи іншій сфері допускаються лише вакциновані або ті, хто пройшов спеціальний огляд. Національна поліція та Державна служба із захисту прав споживачів відпрацьовують механізми контролю, тож до порушників застосовуватимуть жорсткі адміністративні заходи», — зазначив В. Ляшко.