«Гендерна рівність — це найбільш справедлива та відчутна зміна в житті країни за 30 років незалежності. Це, зокрема, й результат роботи жіночого конгресу як майданчика для всеукраїнської дискусії. Це наше з вами спільне досягнення. Це наслідок активної позиції кожного і кожної у своїй сфері діяльності — починаючи з невеликої громади, малого бізнесу і закінчуючи інститутами громадянського суспільства, великим та відповідальним бізнесом, ухваленням Верховною Радою законів про зняття бар’єрів у військовій службі, протидію сексизму, запровадженням квот для участі осіб однієї статі у виборчих списках на місцевих та парламентських виборах», — наголосила заступниця Голови Верховної Ради Олена Кондратюк (на знімку вгорі), відкривши п’ятий, ювілейний, Український жіночий конгрес «Лідерство жінок як цінність».

У заході, що триватиме два дні, братимуть участь майже 70 промовців, серед яких, зокрема, перша леді Олена Зеленська, віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина, Верховний комісар ООН з прав людини Мішель Бачелет, регіональна директорка ПРООН у Європі та СНД Мір’яна Шполярич Еггер.

З вітальним словом до учасників конгресу звернувся й Голова Верховної Ради Дмитро Разумков (на знімку), щоправда, у режимі онлайн через хворобу.

«Нам і досі часто доводиться чути, що жінки не хочуть іти в політику. Не хочуть керувати і брати на себе відповідальність. Маємо зруйнувати цей міф і мотивувати жінок до лідерства. А для цього нам потрібні історії успіху», — наголосила Олена Кондратюк, додавши, що в рамках конгресу відбудеться презентація проекту «Жіночі історії лідерства», створеного у партнерстві з Українською асоціацією дослідників жіночої історії.

Торкнувшись теми пандемії і того, як вона змінила життя жінок у всьому світі, зокрема й України, заступниця глави парламенту зауважила, що нині перед нами стоїть нове завдання — дати відповідь на запитання: яку роль жінки мають відігравати у відновленні країни у постковідну епоху. «Як продемонструвала Всесвітня конференція голів парламентів, де я представляла Україну, сьогодні це питання є одним із ключових світового порядку денного. 130 країн, які підтримали декларацію цієї конференції, заявили про необхідність створити новий глобальний соціальний договір про гендерну рівність. У ньому жінки мають стати невід’ємною частиною стратегії і керівництва процесами відновлення країн після пандемії ковід. Першим кроком для досягнення цієї мети є забезпечення рівного та відчутного представництва жінок у всіх інституціях, де ухвалюються рішення, і їх доступ до ухвалення цих рішень», — наголосила вона. Водночас, торкнувшись українських реалій, Олена Кондратюк запропонувала обговорити і з’ясувати, чому не всі партії зрозуміли, що залучати жінок до своїх лав — це найкраща інвестиція у власне політичне майбутнє.

«Нам потрібно чітко проговорити, як ми можемо допомогти жіночому представництву в місцевих радах ухвалювати рішення щодо життя громад, брати активну участь у формуванні порядку денного органів самоврядування, впливати на формування бюджетів громад. Сьогодні на часі гендерноорієнтоване бюджетування, про яке ми так багато говорили на нашому конгресі на всіх рівнях — починаючи від невеликої громади, завершуючи урядом та парламентом», — зауважила Олена Кондратюк, додавши, що сьогодні дедалі більше українських жінок демонструють, що здатні ухвалювати ефективні та відповідальні рішення на всіх рівнях. Причому не лише в соціальному чи суспільному напрямах, а й у бізнесі. «Тому нам потрібно більше участі жінок у керівництві комерційних компаній, в управлінні та наглядових радах великих державних підприємств», — зазначила вона.

Своєю чергою Голова Верховної Ради Дмитро Разумков наголосив, що Український жіночий конгрес — це більше, ніж захід. «Це генерація нових ідей, критична оцінка ситуації і, що найважливіше, пошук і генерація шляхів розв’язання цих проблем», — сказав він.

Зауваживши, що нині справді непростий час для всього світу, зокрема й для України, він наголосив на необхідності об’єднати зусилля для пошуку спільних шляхів подолання всіх проблем, які стоять і перед країною, і перед світом. «І участь у цьому повинні брати і чоловіки, і жінки», — зауважив глава парламенту, додавши, що жінки беруть активну участь у всіх галузях життя нашої держави, зокрема й обороні.

«Восьмий рік поспіль наша держава змушена обстоювати територіальну цілісність, боротися за свою незалежність. Жінки так само, як і чоловіки, нарівні захищають і виборюють нашу незалежність і на сході нашої держави, і на кордонах по периметру, і на тимчасовій адміністративній межі з окупованим Кримом. Ще один важливий виклик, який з’явився нещодавно, але глобального рівня — пандемія коронавірусу. Лікарі, медичні сестри, молодший медперсонал фактично перебувають на новому фронті і здебільшого вони є представниками жіночої статі. Вкотре жінки демонструють лідерство в захисті не лише прав і свобод, а й здоров’я наших громадян», — наголосив Дмитро Разумков, зауваживши, що важко уявити будь-яку сферу, де б жінка не могла виявити себе. Верховна Рада, за його словами, тут також має достатньо позитивні зміни. «Якщо порівняти перше скликання парламенту, то там було лише 3,5% депутатів-жінок. У минулому скликанні їх було 52, і це трохи більш як 12,5%. Нині в стінах Верховної Ради працює понад 23% жінок. Мені приємно це визнавати і про це говорити», — сказав політик, зазначивши, що парламент дев’ятого скликання прийняв багато законів, пов’язаних з рівними можливостями.

«Жінки не лише в Україні, а й у світі є президентками, вони очолюють уряди, парламенти, великі компанії, створюють фактично з нуля бізнес, який потім досягає найвищого рівня. І ця тенденція буде лише збільшуватися, — сказав Голова Верховної Ради. — Мені дуже приємно працювати в одній команді з Оленою Костянтинівною, іншими колегами, які сьогодні демонструють лідерські і принципові позиції, а головне — тримають курс на розвиток нашої держави».

Торкнувшись теми українського законодавства, Дмитро Разумков назвав його достатньо якісним. «У ньому є баланси і рівності. Але головне, щоб ці закони виконувалися», — зауважив глава парламенту, висловивши упевненість, що Україна й надалі рухатиметься для забезпечення рівної участі представників усіх статей в ухваленні ключових для нашої держави рішень.

Фото Андрія НЕСТЕРЕНКА.

Фото Андрія НЕСТЕРЕНКА з сайту rada.gov.ua.