6 жовтня за християнським обрядом у Костополі, що на Рівненщині, відбудеться чин поховання 25 останків учасників національно-визвольної боротьби УПА періоду 1941—1945 років та жертв політичних репресій, віднайдених улітку цьогоріч на території військової частини.

Сюди приїхали фахівці львівського Меморіально-пошукового центру «Доля» і провели ексгумацію людських останків, виявлених на території військової частини в Костополі. Тут у 1939—1941 роках, а також з 1944-го до 1950-х була тюрма НКВС.

«Ми провели пошукові роботи й виявили на краю подвір’я захоронення людей, очевидно, жертв політичних репресій. Це останки 15 чи 16 молодих чоловіків, жінок та дітей, — розповів науковець Володимир Харчук. — Їх розстріляли з близької відстані пострілами в голову. Припускаємо, що серед загиблих є члени УПА, оскільки ми виявили залишки сорочки з ґудзиками від німецької армійської форми. Така сорочка могла потрапити сюди лише під час або після війни, до 1941-го такого бути не могло. Тому припускаємо, що поховання — не раніше 1944 року. Нині триває ексгумація останків. Наступний етап — це гідне їх перепоховання. У тюрмі проводили допити з катуваннями, є сліди того, що ці люди зазнали тортур, а потім їх розстріляли.

Антрополог Меморіально-пошукового центру «Доля» Ольга Мінейко каже, що у цьому масовому похованні є останки дітей віком приблизно 10, 12 та 17 років. Можливо, вони були членами сімей повстанців. Дослідження показали, що особливо жорстокого поводження в тюрмі зазнали жінки. Усіх розстріляних кинули в яму долілиць і закопали.

Костопіль.