За кілька днів до початку опалювального сезону жоден із них не уклав контракту на постачання палива. Заклади культури, охорони здоров’я, соцзахисту та інші оголошували через електронну систему закупівель «Прозорро» тендерні процедури, але в зв’язку з невизначеністю ціни голубого палива від учасників газового ринку не надійшло жодної пропозиції.

Питання винесли на позачергове засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Говорили про те, що затримка опалення не лише спровокує застудні хвороби серед працівників і відвідувачів, а й може призвести до замерзання та руйнування мереж і обладнання. Відсутність договорів на постачання газу було визнано надзвичайною ситуацією регіонального рівня.

Володимир ЧЕРНОВ.

Сумська область.

 

Нинішня осінь низькими температурами перевіряє на готовність до зими. На Рівненщині виникли проблеми, пов’язані з подорожчанням ціни на газ навіть для бюджетних установ. Багатьом із них це подорожчання фінансово не осилити, оскільки бюджет розрахований на ціну до 10 тисяч гривень за тисячу кубометрів (з урахуванням ПДВ). Відтак цими днями Кабмін як наглядовий орган «Нафтогазу України» має затвердити ціну на газ для бюджетних установ у розмірі 13659,63 гривні за тисячу кубічних метрів (без урахування ПДВ і транспортування).

— Якщо ціна буде затверджена, «Нафтогаз Трейдинг» надішле договори на постачання природного газу за згаданою фіксованою ціною, — розповідає заступник голови Рівненської ОДА Людмила Шатковська. — Ці угоди кожна бюджетна установа укладає з «Нафтогаз Трейдингом» за переговорною процедурою. Договір публікується на сайті, витримується десять днів на оскарження від постачальників природного газу, і лише після цього він набирає чинності.

До речі, раніше такі договори укладали за тендерною процедурою, тому цей процес був тривалим. Скажімо, як розповів гощанський селищний голова Микола Панчук, у таких тендерних процедурах з постачання газу до їхньої територіальної громади ніхто не виявив бажання взяти участь. То тут, як і в інших територіальних громадах Рівненщини, дуже чекають, коли уряд має сказати своє вагоме слово у вирішенні цього питання. Хоча це потрібно було зробити значно раніше, оскільки навіть за спрощеною переговорною процедурою, на яку відводиться десять днів, початок опалювального сезону затягнеться в кращому випадку до кінця жовтня, тоді як він мав би початися 15 жовтня. Тож у виграші ті громади, які своєчасно перевели котельні на альтернативні види палива. Хоча вугілля і дрова теж подорожчали.

— Коли ми газифікували гощанську лікарню, не демонтували твердопаливні котли — залишили про запас, — каже Микола Панчук. — Тож зараз, за складної ситуації з газом, спішно модернізуємо їх.

— По Рівненщині 350 бюджетних установ є споживачами природного газу, — розповідає директор Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та енергоефективності Рівненської ОДА Володимир Пшеюк. — Чимало бюджетних установ користуються альтернативними видами палива. Для них таких проблем нема. А загалом рішення про початок опалювального сезону приймається органами місцевого самоврядування, якщо середньодобова температура надворі впродовж більше трьох діб менше плюс вісім градусів.

— Поки що таке рішення про початок опалювального сезону в місті Вараш з 21 вересня прийняла Вараська міська рада, а для села Заболоття, що входить до її складу, — ще із 7 вересня. Для опалення цих населених пунктів використовується теплова енергія з Рівненської АЕС. Опалення в місті атомників найдешевше, — сказав Володимир Пшеюк.

Олександра ЮРКОВА.

Рівне.