У 78-му річницю визволення Києва від нацистських окупантів Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук разом з Президентом України Володимиром Зеленським поклали квіти у залі пам’яті Пам’ятника—музею визволення Києва, що розташований на території Національного музею-заповідника «Битва за Київ у 1943 році».

У церемонії також взяли участь Прем’єр-міністр Денис Шмигаль, керівник Офісу Президента Андрій Єрмак, секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов, міністр оборони Олексій Резніков.
«6 листопада 1943 року завершився один із найтрагічніших періодів історії столиці України — нацистська окупація, яка тривала 778 днів. Ціною великих людських втрат було визволено Київ від нацистських окупантів.

Національний музей-заповідник «Битва за Київ у 1943 році» є дуже символічним місцем, яке розповідає про події осені 1943 року, форсування Дніпра і створення Лютізького плацдарму, про хід Київської наступальної операції», — зазначив Руслан Стефанчук.

Голова Верховної Ради України зауважив, що «музей береже пам’ять про українських героїв, які, не жаліючи ні сил, ні свого життя, боролися за незалежність та свободу українського народу». Пам’ять загиблих визволителів Києва вшанували хвилиною мовчання.

«Тим, хто загинув під час війни, і тим, хто вижив, — ми зобов’язані всім, що маємо. Ми, наші діти, внуки, правнуки... — ніколи не перестанемо дякувати українським героям. Дякувати за те, що подарували нам майбутнє», — наголосив Руслан Стефанчук.

«Герої не вмирають. Вони вічно житимуть у нашій пам’яті», — додав він, повідомляє секретаріат Голови Верховної Ради України.

А Володимир Зеленський оглянув монумент «Символ миру» на алеї музею-заповідника.

«Визволення Києва — це історія безмежної байдужості й жорстокості «великих» керівників і безмежного подвигу великих бійців, які звільнили місто від нацистів», — зазначив Президент.

Глава держави зауважив, що, за офіційними даними, втрати у битві за Дніпро сягають 417 тисяч загиблих. У боях за Київ полягло до 240 тисяч солдатів і офіцерів. Але згідно з підрахунками низки істориків, загальна кількість загиблих як мінімум удвічі більша, адже мобілізованих через польові військкомати часто не брали на військовий облік, щоб не погіршувати статистику втрат, повідомляє офіційне інтернет-представництво глави держави.

«Навіть не вдягнуті у форму і вкрай погано озброєні, сотні тисяч наших предків були кинуті в бій за визволення Києва. На вірну смерть. Ми ніколи не забудемо, якою ціною 6 листопада 1943 року столицю України було звільнено від нацистських окупантів», — наголосив Володимир Зеленський.

«Вічна пам’ять і слава всім, хто звільнив Київ від нацистських загарбників», — додав він.

Фото president.gov.ua