Катерина Жукова разом із донечками — 16-річною Вікторією, 9-річною Настусею та 4-річною Дар’єю. А ще у багатодітній родині є син Іван, якому скоро 11 років.

З Катериною Жуковою, лідеркою громадської організації «Мама діє», нас нещодавно звела участь у міській програмі «Громадський бюджет». Обговорювали їхній проект щодо реабілітації дітей з особливими потребами, а також мою книжку «Сєвєродонецьк та його сім’я».

Новий початок

Сама Катерина — багатодітна мати. З дітьми й чоловіком-офіцером ледве встигли залишити рідний Луганськ, де українські патріоти наражалися на смертельний ризик. Було чимало поневірянь. Біда особливо позначилася на маленькій доньці. Не відомо, як довго вона залишатиметься з інвалідністю. «Але турбота про неї додала сили нашій родині, — каже Катерина. — Тому я вирішила допомагати стати сильнішими й іншим таким, а також багатодітним і малозабезпеченим сім’ям».

Спочатку просто розширювали зв’язки для взаємних порад, підтримки. Передусім допомоги потребували самі мами, бо від кого ж, як не від них (особливо в неповних сім’ях), залежить благополуччя дитини?! Понад рік тому створили свою організацію, яка вже об’єднала півтори сотні активісток. Не стоять осторонь і чоловіки.

Радниця ПРООН з питань примирення та соціальної єдності в Луганській області Анна Борова (також вимушена переселенка) зазначає, що серед десятків організацій, якими вона опікується, «Мама діє» чи не найяскравіше довела свою важливість і дієвість. Вона охопила сусідні міста, селища, далекі села ОТГ. Тут показові й окремі приклади, й система роботи.

Допомагають тим, хто в біді

Родина Жукових по собі знає, скільки лиха в сільській місцевості наробили минулорічні великі лісові пожежі. Коли самі вирвалися з вогняного кільця, почали з’ясовувати, кому може допомогти «Мама діє». В однієї дівчинки згорів інвалідний візок. Її бабуся не знала, що робити, бо підходив тільки дуже спеціальний. Підключили соціальні служби ОТГ, але на заваді стали фінансові правила. Активістки звернулися до потрібного заводу, і там усе зробили терміново, в борг.

У селі Борівеньки від коронавірусу померла мати кількох дітей, серед яких і малюк з інвалідністю. Мами з «Мама діє» поїхали туди. «Побачивши очі її чоловіка, — зізнається Катерина, — мало не зневірилася сама». Але запитала: «Про що мріяла ваша дружина?». Виявляється, щоб у їхній хаті був водопровід і дітей можна було купати в гарячій воді. За це взялися всі разом. Підключили фірмові магазини, односельців. Коли в хаті з’явилася ванна, чоловік знову усміхнувся. До того ж голова обласної асоціації організацій людей з інвалідністю Микола Надулічний (добрий друг ГО «Мама діє») допоміг сім’ї зайнятися розведенням гусей.

До речі, на прохання активістів найсхіднішої області відгукуються волонтери з усієї України, і це дуже тішить.

Одяг, плавання, іпотерапія...

А тепер про систему. Налагодили шефство містян над селянами: збирають дитячі речі, організували їх зберігання та видачу.

На парламентських виборах-2019 сєвєродонеччани Дмитро Шатілов та Олексій Кузнєцов були суперниками, а нині завдяки «Мама діє» об’єдналися. Дмитро Шатілов підключив свою торговельну мережу «Сім’я» до акції «Виконай бажання дитини». На ялинку в магазині вивішували листи з проханнями дітей, які опинилися у скрутних життєвих обставинах, і будь-який дорослий міг вибрати, яке бажання виконати. Народний депутат Олексій Кузнєцов разом із головою Луганської ОДА Сергієм Гайдаєм здійснили загадане дітьми загиблих захисників України.

«Із зібраними подарунками ми побували в багатьох місцях, — розповідають у «Мама діє». — Заразом визначили нові адреси для роботи із владою. Це ж не діло, що дитячі установи, які належать різним державним відомствам, мають нерівні матеріальні можливості, кадровий потенціал, аудит».

Про те говорили і з керівником Сєвєродонецької міської ВЦА Олександром Стрюком. Він підтримав. Зокрема, надано можливості для розширення і кращого оснащення дитячого реабілітаційного центру (діючий замалий). Довели й доцільність використання незавантаженого шкільного басейну для малюків всього міста як реабілітаційно-спортивного центру з плавання. З кінним спортивним клубом «Віртуоз» за підтримки ПРООН запровадили заняття з іпотерапії. Дітей катають верхи на найспокійніших конях і по безпечному покриттю. Які результати? Скажімо, дівчинка, яка внаслідок хвороби не могла розтиснути кулачки, нарешті зробила це.

«Тільки добиратися сюди, у приміське селище Метьолкіне, важкувато: таксисти іноді відмовляються брати пасажирів з інвалідним візком або вимагають надмірну ціну», — каже багатодітна мати Клавдія Островерхова. Що ж, «Мама діє» зараз турбується про соціальні рейси, адвокаційні кампанії.

Сім’ї з «Мама діє» їздять на фестивалі й змагання людей з обмеженими можливостями, запрошують на подібні заходи до себе. Чималі сподівання покладають на програму безбар’єрності. Задоволені й тим, що Пасажирська компанія «Укрзалізниці» по-діловому сприйняла пропозиції щодо додаткових зручностей для таких людей у потягах. Материнська турбота розширює межі.

Сєвєродонецьк 

Луганської області.

Фото надано ГО «Мама діє».