Фото: Днес

Якщо в Україні багато хто в ніч із 13 на 14 січня відзначав Старий Новий рік, то в Болгарії за традицією ромське населення зустрічало свій Новий рік. Тут 14 січня роми називають днем Банго Василя, який вважається їхнім святим покровителем. Про нього і його дива є безліч легенд, згідно з якими святий допомагає бідним, дарує потомство ромам і захищає їх від хвороб та інших життєвих негараздів.

Це найшанованіше свято для ромської громади, і відзначають його три дні — 13, 14 і 15 січня. Цими днями страви зі столу не прибирають, бо існує повір’я, що родичі, які пішли в засвіти, «повертаються» уночі до своїх домівок, і їх слід почастувати.

З Новим роком, або Днем Банго Василя, ромське населення, яке, за різним даними, перевищує в Болгарії мільйон, привітав прем’єр-міністр країни Кирил Петков. «Сьогодні один з найважливіших днів для ромської громади — Банго Василь. У цей день хочу побажати здоров’я, добробуту й успіхів усім ромам. Давайте спільно, як і багато століть, разом працювати для процвітання Болгарії. Ми заявили, що працюватимемо над змінами. Для досягнення цих змін важливо, щоб усі болгарські громадяни, включаючи ромську громаду, підтримали нас і зробили все можливе. Користуючись нагодою, заявляю, що ми будемо працювати в інтересах усіх, незалежно від їхньої національності та віросповідання, щоб Болгарія змогла посісти гідне місце серед розвинених і демократичних країн Європи й світу», — написав глава уряду, який перебуває на карантині, на своїй сторінці в соціальних мережах.

До цього неофіційного свята готувалися не тільки мешканці ромських кварталів, а й поліція. Адже гуляння не припиняються три дні й три ночі. І якщо в столиці, Пловдиві, Варні поліція настійливо вимагає дотримуватися тиші, то в провінційних містах, де ромські квартали розташовані на відстані, гамір стоїть неймовірний. Цими днями інші громадяни намагаються подалі обминати місця гулянь, де вино й горілка ллються рікою. До речі, на такі гуляння потрібні й кошти величезні. А найбільший рівень безробіття в Болгарії саме серед ромського населення. У будні дуже часто можна бачити, як жінки з дітьми обшукують сміттєві контейнери, щоби знайти не тільки викинутий одяг, а й харчі.