Центральна виборча комісія отримала висновки Донецької та Луганської ОДА-ВЦА, які встановили неможливість забезпечити належну безпеку громадян та уникнути терористичної загрози під час організації та проведення перших місцевих виборів 27 березня 2022 року на окремих територіях Донецької та Луганської областей.

Необхідність отримання висновків зумовлена тим, що ЦВК не уповноважена самостійно визначати можливість забезпечення належного рівня безпеки та можливість уникнення терористичної загрози під час організації та проведення виборів на цих територіях. «Згідно із положеннями законодавства України саме військово-цивільні адміністрації здійснюють повноваження щодо визначення можливості організації та підготовки відповідно до закону проведення відповідних виборів на окремих територіях. Комісія, своєю чергою, на основі цих висновків приймає рішення про неможливість проведення виборів до відповідних органів місцевого самоврядування у разі встановлення неможливості забезпечити підготовку та проведення місцевих виборів відповідно до положень цього Кодексу на окремих територіях або призначає, забезпечує підготовку та проведення їх відповідно», — зазначає ЦВК.

В отриманих на звернення ЦВК від 23 грудня 2021 року відповідях повідомляється, що «у зв’язку з продовженням здійснення Російською Федерацією збройної агресії проти України неможливо забезпечити стовідсоткову безпеку для громадян під час організації підготовки та проведення місцевих виборів 27 березня 2022 року». Крім того, у протоколі робочої наради з питання проведення місцевих виборів на окремих територіях Донецької та Луганської областей зазначається, що «спеціальною моніторинговою місією ОБСЄ на не підконтрольній українській владі території зафіксовано важке озброєння, розміщене з порушенням ліній відведення, передбачених положеннями Мінських угод, яке за своїми характеристиками дає змогу легко уражати цілі на відстані 15—20 кілометрів від лінії зіткнення». Водночас звертається увага, що «незаконні збройні формування активно застосовують тактику дистанційного мінування, підпали сухостою поблизу позицій Збройних Сил України та населених пунктів».

До переліку громад, в яких вибори поки що неможливі, входять десять сільських, селищних, міських територіальних громад Бахмутського, Волноваського, Маріупольського і Покровського районів Донецької області та вісім — Сєвєродонецького і Щастинського районів Луганської області.

ЦВК наголошує, що питання проведення перших місцевих виборів на вказаних територіях перебуває на її контролі та в разі отримання позитивних висновків від компетентних органів, зокрема щодо безпекової ситуації, невідкладно вживатиме всіх необхідних заходів для призначення та подальшої організації підготовки і проведення цих виборів.