Про це заявив Президент України Володимир Зеленський.

«Українська та європейська енергосистеми вже зараз працюють синхронно», – повідомив Глава держави.

Він нагадав, що в ніч, коли Росія почала війну проти України, наша держава від'єдналася від російської та білоруської енергосистем і вже ніколи не повернеться назад.

«Ворог чекав, що українська енергосистема розвалиться, що ми не впораємося, тому захопив Запорізьку атомну станцію, навмисно бомбив і бомбить ТЕС українських міст і лінії електропередачі. Але українська енергосистема всі 21 день війни працювала стабільно, збалансовано та стійко, що визнали європейці. І відсьогодні ми більше не самі. І відсьогодні українська електроенергія тече в Європу, європейська – в Україну», – зазначив Володимир Зеленський.

За його словами, віднині українська енергетична система має надійні енергорезерви, які розташовані за західним кордоном, тож захищена від атак окупанта.

«Я дякую всім країнам – членам ЄС, особисто пані Президенту Єврокомісії  Урсулі фон дер Ляєн, єврокомісару з енергетики Кадрі Сімсон і тим десяткам людей з українського та європейського боку, які в ці дні війни працювали день і ніч, щоб сьогодні ми могли це сказати: Україна – в «енергетичному ЄС». У нас тепер єдина енергетична кровоносна система від Лісабона до Маріуполя. Україна – в «енергетичній єврозоні». Нас не здолати», – заявив Президент.

***

Фото: Міненерго.

“Сьогодні на енергетичній мапі Україна стала частиною ЄС. Наша енергосистема відтепер є частиною об’єднаної енергосистеми Європи”, - написав міністр енергетики України Герман Галущенко на своїй сторінці у facebook. Відповдне  повідомлення з’явилося і на порталі Кабінету міністрів України.

Міністр нагадав, що національна енергосистема від’єдналася від систем росії та білорусі ще 24 лютого, за декілька годин до початку війни.

За словами міністра Галущенка, і всі ми тому свідки, «так співпало, але за цим співпадінням стояло прагнення росії завадити євроінтеграції  України, «заборонити» нам рух до ЄС. Прагнення заборонити нам бути вільними і самостійно обирати своє майбутнє і свої союзи. Вони вважали, що українська енергосистема «впаде». Що нам не вистачить потужностей для забезпечення потреб України у воєнний час. росія захопила і бомбила наші станції, в тому числі атомні, наражаючи світ на ризик атомної катастрофи. Але українська енергосистема вистояла. Всюди, де було можливо, наші енергетики забезпечували людей електроенергією - військових і цивільних, домогосподарства і підприємства», - зазначає Міністр.

ОЕС України довела свою надійність і стабільність, пропрацювавши ізольовано 21 день, замість запланованих 3-х.

“Сьогодні ми приєдналися до ENTSO-E, на рік раніше графіку. Україна і Європа становлять тепер єдиний енергетичний простір. Єдиний енергетичний «фронт», де ми підсилюємо одне одного”, - заявив Герман Галущенко.

Він наголосив, що значимість цієї події важко переоцінити.

“Я щиро вдячний нашим європейським партнерам, які зробили все можливе, щоб об’єднання української енергосистеми з європейською відбулося максимально швидко, а також всім енергетикам України за роки тяжкої праці і дні міцності, які довели надійність нашої енергосистеми та нашу волю до результату”, - підсумував Герман Галущенко.