2 червня 2022 року у м. Ізмаїл Одеської області відбулись виїзні комітетські слухання Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики на тему: «Стан рибного господарства та шляхи його розвитку».

З вітальним словом до присутніх звернувся Голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду.

В ході комітетських слухань виступили заступник Голови Комітету Степан Чернявський, голова підкомітету з питань земельних відносин Артем Нагаєвський, голова підкомітету з питань економічної і фінансової політики в агропромисловому комплексі Артем Чорноморов, голова підкомітету з питань інновацій та інфраструктури в сфері агропромислового комплексу Максим Гузенко, голова підкомітету з питань розвитку базових галузей в агропромисловому комплексі Маргарита Шол, народні депутати України – члени Комітету Сергій Бунін, Тетяна Грищенко, Микола Кириченко, Володимир Тимофійчук, керівник секретаріату Комітету Олександр Старинець, заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Віталій Головня, начальник Ізмаїльської районної військової адміністрації Родіон Абашев, Ізмаїльський міський голова Андрій Абрамченко, голова Ізмаїльської районної ради Василь Антонюк, директор Департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської обласної державної адміністрації Алла Стоянова, голова громадської спілки «Всеукраїнська бізнес-асоціація рибної промисловості та аквакультури» Сергій Козак, представник Всеукраїнської бізнес-асоціації рибної промисловості та аквакультури, заступник виконавчого директора з рибного господарства АРК «Придунайська Нива» Віктор Безсмертний, голова правління Всеукраїнського об’єднання організації роботодавців рибного господарства Олександр Шлапак, директор ПП «Посейдон плюс», керівник ТОВ «Озерне 2012» Сергій Кафаджи, директор ДП Одеський центр Південного науково-дослідного інституту морського рибного господарства та океанографії Денис Смірнов, старший науковий співробітник ДУ «Інститут морської біології НАН України» Сергій Бушуєв, а також інші представники рибної галузі з різних регіонів України.

В ході виступів було зазначено, що рибне господарство виступає важливим елементом продовольчої безпеки України та світу в цілому. Проте, роками у регулюванні діяльності галузі накопичувались проблеми, що не дозволяють реалізувати її потенціал повною мірою. Слабким залишається розвиток аквакультури в Україні. Зокрема, на відміну від світових тенденцій, в Україні виробництво продукції в умовах аквакультури не перевищує промисловий вилов риби. На даний час Україна залишається імпортозалежною державою на ринку риби та рибної продукції і в цілому має від’ємне сальдо торговельного балансу рибної продукції.

У зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України та введенням воєнного стану промислова діяльність українськими суб’єктами господарювання в Азово-Чорноморському басейні у 2022 році фактично не здійснювалась через порушення логістики, знищення ворожими обстрілами складів замороженої продукції, заборгованість торговельних мереж і відсутністю риби у переліку товарів критичного імпорту тощо.

Учасниками слухань було зауважено, що окрім об’єктивних фактів, що вплинули на зменшення добування водних біоресурсів, також залишається основна причина – багаторічна відсутність ефективного управління, зокрема відсутність стратегії та програми розвитку рибного господарства, застаріла нормативно-правова база та розпорошеність законодавства, зарегульовані процедури отримання права на ведення аквакультури та промислового рибальства, нерівний доступ до спільного обмеженого ресурсу й наявність незаконного, непідзвітного, неконтрольованого рибальства.

Комітет вдячний усім учасникам заходу за участь у комітетських слуханнях, конструктивне обговорення проблемних питань і висловлені пропозиції щодо шляхів їх врегулювання та сподівається на подальшу плідну співпрацю з представниками виконавчої гілки влади, наукових установ, громадських об’єднань.

Проект рекомендацій, підготовлений за результатами комітетських слухань, в установленому порядку буде розглянуто на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики.

Інформаційне управління