Розповідає безпосередній учасник подій, мешканець одного із сіл під Новою Каховкою Михайло (ім’я змінено).

— У наше село заїхали на бронетехніці окупанти й одразу почали облаштовувати собі штаб у підвалі закинутого будинку. Ну а ми за цим спостерігали. Та не встигли військовослужбовці рф те приміщення впорядкувати й занести туди якісь ящики з-під боєприпасів, як їм знову скомандували на виїзд, — згадує він. — Щойно орки здиміли, як ми полізли той підвал «інспектувати». Всього знайшли там три ящики. В одному помітили старі телефонні апарати й кабелі, в другому була антена, в третьому — незвичного вигляду ноутбук. Він здавався броньованим, бо завважував чимало, а завширшки був сантиметрів зо п’ятнадцять. Ми цей громіздкий апарат із серії «аналоговнєт» вмикати не стали, аби не спрацював якийсь маячок. Але забрали з собою і ноутбук, і антену, приховавши їх у секретному місці, — веде далі Михайло. —

Потім стали чекати, як події розвиватимуться далі. Й дочекалися: за два дні в обід до села прилітають росіяни на двох БТРах та одразу — до підвалу. Однак загубленого вже не побачили. І що тут зчинилося! Матюки лунали зусібіч, наполохані воїни обнишпорили та перемацали кожен сантиметр що в будинку, що в околицях. Але марно.

Хвилин за десять вивели з підвалу якогось бійця — мабуть, відповідального за збереження майна. Відвели його в глибину присадибної ділянки, потім звідти пролунав постріл. Що з ним зробили — досі невідомо. Не виключаю, що розстріляли, а потім видали за «героїчно загиблого в бою з укропами».

Пошуки загадкового ноутбука (найімовірніше, це складова захищеної системи військового зв’язку) забудьки з рф у селі проводили ще разів сім чи вісім. Опитували й місцевих жителів. І Михайло побоявся, що таки знайдуть того, хто бачив його біля підвалу. Тому не став чекати, доки по нього прийдуть — виїхав на контрольовану ЗСУ територію, віддавши знайомому водієві за таку послугу тридцять літрів дизельного пального з домашніх запасів. І на першому ж українському блокпості молодий партизан повідомив працівникові СБУ про захований «скарб». Тепер Мишко живе в Західній Україні. А конфіскований у «пильних» рашистських воїнів ноутбук з антеною та наявну в ньому секретну інформацію вже, мабуть, вивчають наші фахівці.

До речі, мешканці Херсонщини не вперше «приробляють ноги» тому, що притягли із собою до нас непрохані зайди з рф. Свого часу етнічні роми із селища Любимівка неподалік того ж таки міста Нова Каховка розтягли в окупантів цілий штабель снарядів від РСЗВ «Град». А трохи пізніше й цілком справний танк викрали — цю історію широко висвітлювали в медіа. Утім, з такою «боєготовністю» дивно не те, що в рашистів пропадають танки й секретні засоби зв’язку: як ще вони самі без сліду не зникають.

Херсонська область.