За експертною оцінкою, обсяг накопичення відходів в Україні сягнув 36 мільярдів тонн. Таку цифру було оприлюднено в Луганську на Національному форумі «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології», який проходив там 24—25 жовтня.

Як заявив міністр екології і природних ресурсів України Олег Проскуряков, проблеми утворення відходів і поводження з ними — надзвичайно гостре питання для країни. «З одного боку, — пояснює міністр, — природні ресурси використовуються за екстенсивним принципом, що не відповідає принципам сталого розвитку й призводить до вичерпання мінеральних і сировинних запасів. Із другого — застарілі технології й відсутність сфери вторинної переробки призводять до утворення великих обсягів відходів, зберігання яких вимагає вилучення значних земельних ділянок. Зберігання й накопичення відходів, особливо токсичних, є джерелом тривалого негативного впливу на стан здоров’я людей і якість довкілля».

Щороку в країні утворюється понад 50 мільйонів куб. м побутових відходів та експлуатується понад 6000 смітників, які здебільшого не відповідають екологічним вимогам. Постає «вічне» запитання: «Що робити?».

За словами Олега Проскурякова, Міністерство екології і природних ресурсів, у рамках реалізації Стратегії державної екологічної політики України на період до 2020 року та Національного плану дій з охорони навколишнього природного середовища на 2011—2015 роки, планує здійснити низку важливих заходів, що стосуються знешкодження, переробки й утилізації відходів. Зокрема, планується реконструкція, рекультивація та будівництво полігонів для поховання побутового сміття, збір та утилізація біогазу, створення інфраструктури зі збирання, поховання й переробки небезпечних відходів, зокрема ламп із ртуттю, та ще маса всього. Робота складна, потребує часу, зусиль і достатнього фінансування. У зв’язку з цим на форумі розроблено рекомендації для комплексного розв’язання муніципальних і регіональних проблем у сфері поводження із твердими побутовими відходами, а також розглянуто форми співробітництва органів державної влади, місцевого самоврядування, громадських організацій, науки і бізнесу. Зокрема, у рамках пленарного засідання Національного форуму підписано Меморандум про співпрацю в сфері охорони довкілля між Міністерством екології і природних ресурсів України, Луганською облдержадміністрацією, Луганською обласною радою та великими промисловими підприємствами регіону. Від представників бізнесу документ підписали ПАТ «Алчевський металургійний комбінат», компанія ДТЕК, у тому числі «ДТЕК Ровенькиантрацит» і «ДТЕК Свердловантрацит», ТОВ «ДТЕК Східенерго», а також ПрАТ «Сєверодонецьке об’єднання «Азот». За словами голови Луганської облдержадміністрації Володимира Пристюка на підприємства-підписантів припадає 85 відсотків усіх викидів у регіоні. На форумі вони офіційно взяли на себе відповідальність, у тому числі фінансову, за поліпшення екологічної ситуації. Обласна влада також планує укласти аналогічні домовленості ще із 40 підприємствами.

Серед найістотніших статей витрат — встановлення найсучасніших очисних споруд на промислових виробництвах.

 

Луганськ.

Фотоетюд Юрія ПЕРЕБАЄВА.

ФАКТ

У найближчі п’ять років на розв’язання екологічних проблем в області плановано витратити близько 950 мільйонів гривень.