Раніше цей об’єкт у Рівному туристи могли оглянути лише зовні. Тепер же його представили як повноцінну атракцію, яка доповнить мандрівну мапу області. Це відбулося в межах проекту «Таємниці органного залу».

Об’єкт справді цікавий, має свої таємниці й унікальності. Споруда є пам’яткою культури місцевого значення. Її звели у XIX столітті. Це був костел Святого Антонія. Її побудували на місці трьох попередніх римо-католицьких святинь. До Другої світової війни це була найвища споруда міста. Потім радянська влада костел закрила. У 1940—1980 роках тут був кінотеатр, а з 1987-го — зал камерної та органної музики Рівненської обласної філармонії.

А одним із найцікавіших і найбільших об’єктів споруди є орган, який має свою історію.

«Насправді рівненському органу трохи більше 30 років. Його виготовили майстри чеської фірми «Рігер Клосс», а у серпні 1989-го його прийняла державна комісія, — розповіла краєзнавець Світлана Калько. — Унікальність рівненського органу полягає у тому, що він зроблений з урахуванням акустики концертної зали. Першопочатково цей інструмент мав їхати не в Рівне, а в Архангельськ. Проте після вивчення акустики приміщень орган, який важить 12 тонн і має три тисячі трубок, залишився у нас. Сам інструмент ви не побачите, він знаходиться всередині, у такому собі святилищі, куди пускають лише майстрів та спеціалістів, а перед нами на сцені — антураж, декоративна перегородка».

Також для тих, хто займається внутрішнім туризмом, краєзнавець розповіла і про фундатора костелу, власника міста Казимира Любомирського. Саме він розпочав будівництво храму. Тут була і родинна усипальниця князів та інших вельмож, які жили в Рівному. Її радянська влада теж зруйнувала і з цим пов’язана ще одна сумна і таємнича історія.

На екскурсії можна було також ознайомитися із потаємними кімнатами колишнього храму, відвідати виставку, яка діє у цокольному приміщенні, побачити першу міську електропідстанцію та насолодитися грою органа.

Такі екскурсії планують зробити постійними.

Фото з відкритих джерел.