Про це нагадала Національна служба здоров'я України (НСЗУ). Понад те: численні поради та рекомендації містяться у роз'ясненні НСЗУ.

Якщо ви чи хтось із близьких стали свідком, що хтось травмувався і не може рухатися або каже, що відчуває різкий біль, потрібно зателефонувати за номером екстреної медичної допомоги 103. Швидка допомога приїжджає до людини, яка перебуває у невідкладному стані. Йдеться про травми, що загрожують життю.

Приїхавши на виклик, бригада оцінить стан пацієнта, надасть невідкладну допомогу і за потреби транспортує його до медичного закладу відповідно до затвердженого в регіоні маршруту пацієнта. Екстрена медична допомога є безоплатною для пацієнта. Щоб отримати таку допомогу, пацієнту не потрібна декларація з лікарем чи направлення.

Якщо пацієнта з травмою госпіталізували, то в безоплатний пакет медичної допомоги в стаціонарі входять: інструментальні та лабораторні обстеження; полегшення, зняття чи усунення симптомів захворювання; знеболення та медикаментозна терапія; хірургічні операції, післяопераційний моніторинг пацієнта і подальша медикаментозна терапія; цілодобовий лікарський та медсестринський догляд; медична реабілітація в гострому періоді.

Якщо госпіталізація не потрібна, пацієнт отримує медичну допомогу амбулаторно. Звертатись до сімейного лікаря за направленням до травматолога, щоб отримати першу невідкладну допомогу, не потрібно. Амбулаторна допомога включає діагностику, а також лікування травм та реабілітацію. Це та допомога, яку пацієнт отримує від лікарів вузької спеціалізації. Таких як лікар-хірург чи лікар ортопед-травматолог. Ці фахівці можуть обстежити пацієнта в амбулаторних умовах чи лікувати в умовах денного стаціонару, провести необхідні лікувальні процедури або вирішити питання щодо потреби хірургічного лікування.

Якщо після травми пацієнт потребуватиме реабілітації, то це також передбачено Програмою медичних гарантій. НСЗУ оплачує послуги з медичної реабілітації у гострому періоді яка передбачена в пакетах медичних послуг, що надаються в стаціонарних умовах, а також у післягострому та довготривалому періодах в окремих пакетах медичних послуг за напрямом реабілітація. Саме реабілітація буде одним із пріоритетів у Програмі медичних гарантій у 2023 році.

Вл. інф.