Поліську дудку-викрутку, яку досі виготовляють на Рівненщині, визнали національною культурною спадщиною України.

Це давній музичний інструмент, який побутував у північних районах області. Його традиційно виготовляли з сосни, викручуючи серцевину дерева. Тому така дудка й отримала назву «викрутка». Раніше інструмент був поширений у багатьох селах Полісся. А нині зберігся лише в кількох громадах.

Найкращим знавцем цієї традиції є літній мешканець села Переброди колишнього Дубровицького, а нині Сарненського району Гарасим Хомич (на знімку). Він навчив робити дудку-викрутку багатьох етнографів та виконавців народної музики.

Комунальний заклад «Рівненський обласний центр народної творчості» Рівненської обласної ради спільно з носіями традиції, етнографами, дослідниками культурної спадщини регіону підготували облікову картку елемента. І за рекомендацією Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини при Міністерстві культури та інформаційної політики України його внесли до Національного реєстру під узагальненою назвою «Поліська дудка-викрутка: традиції виготовлення та гри» й охоронним номером.

Дудка-викрутка є унікальним інструментом саме Поліського краю, вважає директор Рівненського обласного центру народної творчості Ірина Рачковська: «Оскільки більшість дослідників інструментальної музики зосередили увагу лише на карпатському сопілковому виконавстві, то нам дуже важливо зберігати і це надбання нашого краю. Ми плануємо знаходити можливість розповідати про дудку-викрутку в школах, коледжах, на фестивалях, проводити майстер-класи».Фото прес-служби РОВА та з архіву.